GPW pod wpływem zagranicznych parkietów

Pierwszy dzień poświątecznego handlu w Warszawie okazał się niemiły dla posiadaczy akcji. Pozytywne nastroje przeważały przez większą część czwartkowych notowań, ale ostatnie słowo należało do sprzedających.

Publikacja: 28.12.2018 05:00

GPW pod wpływem zagranicznych parkietów

Foto: Fotorzepa, RP Radek Pasterski

 

Na początku notowań w Warszawie nic nie wskazywało na spadkowy scenariusz. Wyraźna przewaga kupujących poskutkowała szybkim wyniesieniem WIG20 ponad 1 proc. w górę. Po południu nastąpił jednak zwrot akcji. Krajowe indeksy roztrwoniły zwyżkę, a w końcówce handlu inicjatywę przejęli sprzedający, spychając główne indeksy w strefę spadków. WIG20 finiszował prawie 0,4 proc. pod kreską.

Foto: GG Parkiet

Krajowym indeksom wyraźnie ciążyło ochłodzenie nastrojów na zagranicznych giełdach. Do wyprzedaży akcji skłaniały obawy związane z pogłębieniem korekty na amerykańskim rynku, które niestety znalazły potwierdzenie w negatywnym nastawieniu do akcji amerykańskich inwestorów. Sesja za oceanem rozpoczęła się od wyprzedaży.

W Warszawie największym ciężarem dla indeksów okazały się walory banków, które inwestorzy zaczęli wyprzedawać dopiero w końcówce sesji. Sprzedający uaktywnili się też na papierach PZU i Lotosu. Chętnie pozbywano się również akcji firm odzieżowych i CD Projektu. Zainteresowaniem kupujących cieszyły się natomiast akcje PKN Orlen, dzięki czemu kurs odbił po ubiegłotygodniowej przecenie. Po krótkiej przerwie do łask wróciły też papiery PGNiG.

W segmencie małych i średnich spółek więcej do powiedzenia mieli kupujący, co sprawiło, że większość spółek notowanych na szerokim rynku zakończyła dzień na plusach. ¶

Giełda
Dołek na Wall Street wymazany
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
WIG20 wraca pod szczyt hossy
Giełda
Na giełdzie majówki nie ma. Kursy w piątek reagują na wyniki
Giełda
Odreagowanie WIG20 zatrzymane w połowie środowych spadków
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia