Wprawdzie DJIA wzrósł w piątek o 0,9%, a NASDAQ spadł o 0,6%, ale po zachowaniu spółek technologicznych we wtorek i czwartek słabość w takiej skali nie powinna robić na inwestorach absolutnie żadnego wrażenia. Powodem do obaw może natomiast być powrót rentowności powyżej 1,6%. Z nagłówków prasowych już można wyczytać, że rynek przygotowuje się na rozczarowanie po środowym posiedzeniu FOMC, do banków inwestycyjnych sugerujących kontynuację ruchu na rentownościach dołączyło Societe Generale, podobnie jak chociażby Bank of America sugerujące, że Rezerwa Federalna zareaguje dopiero, gdy 10-latki osiągną poziom 2%.
Notowania kontraktów futures na europejskie indeksy są lekko pozytywne nawet pomimo przypominającej Angei Merkel o emeryturze kompromitacji CDU w wyborach regionalnych w Badenii-Wirtembergii i Nadrenii oraz dołączeniu Irlandii do listy państw, które wstrzymują szczepienia preparatem Astra-Zeneca z powodu obaw o skutki uboczne. Poranne sugestie są jednak drugorzędne wobec ryzyk związanych z rynkiem długu. Po silnym ubiegłotygodniowym odbiciu NASDAQ wydaje się dojrzewać do drugiej fali spadkowej, która może mieć tym razem większy wpływ na resztę świata, który w przypadku pasywności Fed w tym tygodniu będzie musiał dostosować się do perspektywy silnego dolara. Do środy wieczorem rynek mogą więc czekać turbulencje. Sami pozostajemy ostrożnie optymistyczni jeśli chodzi o przebieg posiedzenia. Choć faktycznie warunki do ogłoszenia kontroli krzywej mogą się okazać obecnie niespełnione, po ubiegłotygodniowym posiedzeniu EBC wydaje nam się, że FOMC będzie chciało w jakiś sposób zahamować wzrost kosztów długu w USA.
Fundamenty: Adam Dudoń, analityk BM Alior Banku
Indeksy za Oceanem zakończyły wtorkową sesję z niewielką zmianą, być może inwestorzy wyczekują na dzisiejsze posiedzenie Fed, na którym zapadną decyzje co do polityki monetarnej. W reakcji na najnowszy raport amerykańskiego wywiadu, który stwierdza, że działania Moskwy dążyły do wprowadzenia „mylących i bezpodstawnych zarzutów" wobec Joe Bidena, rząd nałoży sankcje na Rosję. W temacie pandemii – Moderna rozpoczęła fazę testów u dzieci, obecnie szczepionka dopuszczona jest do użytku wyłącznie dla dorosłych. Komisja Europejska ma dziś przedstawić projekt dotyczący paszportów szczepionkowych, które ułatwią podróżowanie po UE osobom z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa, a także osobom zaszczepionym. Na wprowadzenie certyfikatów przed sezonem wakacyjnym liczy branża turystyczna, która w przypadku braku wprowadzenia ułatwień dla turystów może odnotować kolejny słaby rok. Krajowe indeksy uległy podaży, przy czym najgłębszy spadek odnotował indeks WIG20 (-1%), w którym nad kreską znalazły się jedynie walory LPP (+3%), Dino (+1,3%), Asseco (+1,2%), CCC (+0,7%) i Orange (+0,6%), na przeciwległym biegunie znalazło się JSW (-5,4%), które systematycznie opada po przebiciu okrągłego poziomu 40 zł w ubiegłym miesiącu. Słabiej wypadły również notowania spółek paliwowych – Lotos przecenił się o 3,2%, a PKN Orlen o 2,8% - spółka poinformowała o kontrakcie z Rosneftem, który przewiduje dostawy 3,6 mln ton ropy rocznie, wobec ostatnio obowiązującego, który zakładał dostawy na poziomie 5,4-6,6 mln ton rocznie. Ponownie największe ruchy miały miejsce na walorach z indeksu mWIG40 – wczoraj to Biomed-Lublin (+25,8%) był niekwestionowanym liderem sesji. Spółka przed wczorajszą sesją opublikowała komunikat o rozpoczęciu negocjacji z ABM w sprawie komercjalizacji wyników badań dotyczących zastosowania Immunoglobuliny anty SARS CoV 2. Ciekawym wątkiem w przypadku tej spółki jest to, że wystrzał notowań miał miejsce już 10 marca, nagle przy nieporównywalnie większym wolumenie spółka zyskała niemal 37% podczas pierwszej takiej sesji, a wzrosty były kontynuowane w kolejnych dniach przy zwiększonych wolumenach. Sumarycznie zanim pojawił się komunikat spółka, która oscylowała w granicy 9zł przez 2,5 miesiąca zyskała 60% w ciągu 4 sesji. W indeksie średnich spółek na dole zestawienia znalazło się PKP Cargo (-5,5%). W indeksie sWIG 80 najmocniej zyskały walory Airway (+11,5%) i ML System (+8,8%), a największą przecenę odnotował Bioton (-8,5%), który po sesji poinformował o rezygnacji Przewodniczącego Rady Nadzorczej. Z pozostałych tematów - akcjonariusze Allegro chcą sprzedać w procesie przyśpieszonej budowy księgi popytu do 76,5 mln akcji (7,5% głosów na WZ), agencja Bloomberg podaje, że cena została ustalona na 60 zł, a na pozostałe akcje będzie obowiązywać 90-dniowy lock-up.