Spotkania w duchu nadziei na złapanie byka za rogi

W ostatnich miesiącach branża funduszy inwestycyjnych zdecydowanie odżyła, korzystając z giełdowej hossy oraz kiepskiej oferty bankowych depozytów. Na horyzoncie nie brakuje jednak również raf, ale współpraca z rządem i regulatorem przyniosłaby korzystne wiatry – takie wnioski płyną po XVIII edycji Forum Funduszy.

Publikacja: 21.06.2024 06:00

Jak Polska i krajowy rynek kapitałowy mają się odnaleźć w zmieniającym się świecie? Zastanawiali się

Jak Polska i krajowy rynek kapitałowy mają się odnaleźć w zmieniającym się świecie? Zastanawiali się nad tym uczestnicy debaty, którą prowadził Cezary Szymanek, redaktor naczelny „Parkietu” (pierwszy z lewej).

Foto: materiały prasowe

XVIII Forum Funduszy, czyli branżowe wydarzenie organizowane przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami, upłynęło pod znakiem obaw związanych z nowymi unijnymi regulacjami, które nie są dopasowane do lokalnego rynku, ale i nadziei na przynajmniej utrzymanie obecnego tempa wzrostu sektora, któremu sprzyja rozwój gospodarczy kraju. Branża ma też kilka postulatów „na już”.

Nowoczesne technologie na rynku funduszy to już rzeczywistość czy dopiero przyszłość? Na pewno jest

Nowoczesne technologie na rynku funduszy to już rzeczywistość czy dopiero przyszłość? Na pewno jest to temat, od którego nie ma ucieczki – mówili eksperci.

materiały prasowe

Apel do rządu

Kluczowe dla rozwoju rynku funduszy inwestycyjnych, który naturalnie idzie w parze z rozwojem rynku kapitałowego, jest oczywiście zaufanie – i ta kwestia pojawiła się już w pierwszych minutach XVIII Forum Funduszy. Wspomnieli o tym – w ramach postulatów do rządzących – otwierając wydarzenie, Małgorzata Rusewicz, prezes IZFiA, oraz Jarosław Skorulski, przewodniczący Rady IZFiA i prezes BNP Paribas TFI.

– Rysuje się nowy porządek świata, a Polska stoi na drodze do wejścia do czołowych gospodarek – stwierdziła Rusewicz. – Żebyśmy nie zostali na peryferiach świata, lecz dołączyli do głównych gospodarek, powinniśmy skupić się na kilku priorytetach. Potrzebna jest wspólna praca nie tylko środowiska rynku kapitałowego i funduszy, ale też rządu – dodał Skorulski.

Dzisiaj trzeba przemodelować założenia biznesowe i sposoby dotarcia do klientów, by myśleć o napływa

Dzisiaj trzeba przemodelować założenia biznesowe i sposoby dotarcia do klientów, by myśleć o napływach do funduszy – zwracano uwagę podczas Forum Funduszy.

Fot. mpr

Jakie priorytety?

Jednym z takich priorytetów jest ustabilizowanie funkcjonowania systemu emerytalnego, by zwiększać udział długoterminowych oszczędności. – Dają one bezpieczeństwo finansowe i dobrobyt. Do budowy długoterminowych oszczędności konieczna jest stabilizacja – wskazywał Skorulski. Powinniśmy się też skupić na budowaniu takiego otoczenia legislacyjnego, które sprzyja rozwojowi i konkurencyjności rynku oraz stworzeniu zachęt systemowych dla inwestorów indywidualnych i spółek potrzebujących finansowania. Podkreślał też, jak ważne jest zaufanie. – Bez niego nie uda nam się przenieść rynku na kolejny szczebel rozwoju, dlatego kolejnym priorytetem jest kształtowanie profesjonalnego ładu korporacyjnego w spółkach Skarbu Państwa. Te spółki powinny w tym względzie świecić przykładem. Dzięki temu przekonamy inwestorów, że warto być w Polsce – tłumaczył Skorulski.

Sektor TFI zaapelował też o znoszenie barier biurokratycznych i unowocześnienie rynku funduszy z udziałem nowych technologii. Ten wątek przewijał się niemal przez całe forum, zarówno w kontekście modernizacji działalności TFI, cyfrowego kontaktu z klientami, a także wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji w zarządzaniu aktywami.

Jakie trendy będziemy obserwować w branży zarządzania aktywami? Dyskutowali o tym uczestnicy debaty

Jakie trendy będziemy obserwować w branży zarządzania aktywami? Dyskutowali o tym uczestnicy debaty „Nowe horyzonty w zarządzaniu aktywami”.

Fot. mpr

Ograniczenie emocji

Tematem, który obecnie spędza sen z powiek branży funduszy inwestycyjnych, jest pakiet unijnych przepisów Retail Investment Strategy.

– RIS w obecnym kształcie wciąż stanowi zagrożenie dla polskiego rynku funduszy inwestycyjnych. Choć ograniczono rygorystyczne podejście do tzw. zachęt, to w zamian wprowadza się nowe obowiązki testowe wobec klientów, co może stanowić nowe bariery inwestycyjne – komentowała Małgorzata Rusewicz. Wtórowali jej inni przedstawiciele sektora TFI.

Retail Investment Strategy – temat ten spędza sen z powiek firmom inwestycyjnym. Ożywioną dyskusję w

Retail Investment Strategy – temat ten spędza sen z powiek firmom inwestycyjnym. Ożywioną dyskusję wzbudził on także podczas Forum Funduszy.

Fot. mpr

Rozwój rynku funduszy, mierzony liczbą klientów i zainwestowanymi oszczędnościami, nie wygląda dzisiaj tak, jak życzyłyby sobie tego same TFI, ale prawdopodobnie też i ich klienci, z których niewielka część korzysta z rozwiązań przynoszących w ostatnim czasie największe zyski. Około 90 proc. wpłat trafia do najbezpieczniejszych funduszy, a oszczędzający traktują je jako alternatywę dla lokat. Zdaniem branży ta dominacja to efekt regulacji i ostrożnego podejścia za¬równo klientów, jak i doradców.prt

Podczas konferencji nie mogło zabraknąć głosu nadzoru. Szef KNF Jacek Jastrzębski zdeklarował m.in.,

Podczas konferencji nie mogło zabraknąć głosu nadzoru. Szef KNF Jacek Jastrzębski zdeklarował m.in., że urząd jest gotowy do autorefleksji regulacyjnej.

Fot. mpr

Opinie

Zaangażowanie i profesjonalizm instytucji finansowych przyczynił się do sukcesu PPK

Bartosz Marczuk, wiceprezes, Polski Fundusz Rozwoju

Nareszcie nam się udało. To najlepsza fraza opisująca to, co wydarzyło się od rozpoczęcia, pięć lat temu, procesu wdrażania pracowniczych planów kapitałowych w Polsce. Niech przemówią liczby.

Do końca 2018 r. regularnie, dodatkowo oszczędzało na emeryturę niespełna 1 mln osób. A wspólnie z firmą zaledwie 300 tys. I to mimo 20-letnich prób zachęcania Polaków do dodatkowego odkładania na jesień życia w IKE, IKZE czy PPE. Dopiero po wdrożeniu PPK udało się przełamać tę niemoc. W czerwcu 2024 r. samych osób oszczędzających z pracodawcą jest 4,1 mln – z tego 3,5 mln w PPK i 600 tys. w PPE, które urosło o 100 proc. za sprawą ustawy o planach. A łącznie na emeryturę oszczędza blisko 5 mln osób. To pięć razy więcej niż przed PPK!

W PPK oszczędzający zgromadzili blisko 30 mld zł. PPK staje się realnym II filarem systemu emerytalnego. To tutaj oszczędza dodatkowo najwięcej osób, to tutaj jest szansa na aktywa przekraczające na koniec tej dekady 100 mld zł i partycypację sięgającą 60–70 proc. Trzeba jednak wciąż budować zaufanie, zabiegać o kolejnych oszczędzających, pracować z rynkiem i pracodawcami.

To wszystko nie udałoby się bez zaangażowania wielu aktorów. Oprócz pracodawców czy ekspertów podziękowania należą się także instytucjom finansowym, które zarządzają oszczędnościami. To rynkowe, profesjonalne podmioty, które wykazały od samego początku duże zainteresowanie i zaangażowanie przy wdrożeniu nowego produktu. Bez nich rewolucja nie byłaby możliwa. PRT

Naszym największym wyzwaniem jest istotne zwiększenie liczby klientów na rynku kapitałowym

Marcin Groniewski prezes, Santander TFI

W Polsce klientów raczej się straszy inwestycjami, a nie zachęca do systematycznego inwestowania i w efekcie do wzbogacania się. Przy wdrażaniu nowych rozwiązań i przepisów, w tym także Retail Investment Stategy, najważniejszy jest cel. Dlatego musimy zacząć od klienta. Naszym największym wyzwaniem, ale też powinnością, jest istotne zwiększenie liczby klientów na rynku kapitałowym, a nie do końca się na tym koncentrujemy.

Dyskutujemy głównie o tym, jak poradzą sobie firmy inwestycyjne. Nie skupiamy się na kliencie i tym, jak poradzi sobie z nowymi regulacjami i wymogami. A przecież po wprowadzeniu Retail Investment Strategy ilość informacji, jakie będą dostawać klienci, będzie jeszcze większa i będą one bardziej złożone niż dzisiaj. Klienci już teraz funkcjonują w przeregulowanym środowisku i niesprzyjającym otoczeniu podatkowym. Często towarzyszy temu brak pozytywnej komunikacji dotyczącej inwestowania, a przecież inwestowanie powinno prowadzić do bogactwa. W rezultacie zarządzamy wąskim strumieniem kapitału, który nie wpływa efektywnie na giełdę. Kapitał płynie głównie do banków – na depozyty i do obligacji skarbowych, również poprzez fundusze pieniężne. Wprowadzenie RIS budzi wiele pytań i wątpliwości. Liczę jednak na to, że rynek, ale też administracja rządowa postawi sobie za cel znaczące zwiększenie liczby inwestujących klientów. Na przykład dwukrotnie albo nawet czterokrotnie – dlaczego nie? Niech wdrożenie RIS będzie szansą dla klientów i zbudujmy poprzez to przyjazne środowisko inwestycyjne. PRT

Technologia to dla nas głównie automatyzacja, digitalizacja i hurtownia bazy danych

Radosław Sosna członek zarządu, Goldman Sachs TFI

Mówiąc o technologii, w Goldmanie Sachsie TFI skupiamy się przede wszystkim na kilku obszarach.

Pierwszym z nich była i jest automatyzacja procesów operacyjnych. Drugi to digitalizacja, czyli dostarczanie jak najnowocześniejszej platformy i aplikacji dla klientów.

Mimo że zajmujemy się tymi tematami w naszym TFI od wielu lat, to cały czas rozwijamy i udoskonalamy te rozwiązania. Wszystko po to, żebyśmy mogli pozostać konkurencyjni w obszarze jakości obsługi klientów.

Trzecim elementem, bardzo dla nas istotnym, jest hurtownia bazy danych. Pomoże nam organizować i procesować dane, co poprawi jakość obsługi klienta.

Zachęty podatkowe byłyby ważnym czynnikiem rozwoju TFI i całego rynku kapitałowego

Rafał Madej prezes, PKO TFI

Dla dużych grup bankowych fundusze inwestycyjne są jednym z wielu komponentów oferty produktowej, funkcjonującym obok depozytów czy obligacji skarbowych. Wyzwaniem jest percepcja klientów oceniających efektywność rozwiązań w kontekście jednego produktu, a nie starannie zbudowanej strategii. Banki będą dążyły do oferowania właśnie takich kompleksowych rozwiązań. Dzięki nowoczesnym narzędziom dla doradców i nowym funkcjonalnościom w kanałach zdalnych postępować będzie poprawa doświadczeń klientów w obszarze produktów inwestycyjnych, a prawdziwym przełomem może okazać się zastosowanie i upowszechnienie sztucznej inteligencji.

Przed zarządzającymi aktywami stoi szereg wyzwań: regulacje, popularyzacja ETF i rosnący udział w aktywach PPK, które skutkują erozją marż. Wymusza to budowanie odpowiedniej skali, a naturalną konsekwencją tego procesu będzie konsolidacja rynku.

Zaskakującą „anomalią rynkową” jest widoczny brak napływów do funduszy akcji pomimo prawie dwuletniej hossy. Jest to w moim przekonaniu efekt regulacji funkcjonujących na rynku modeli dystrybucji, a także procesu przechodzenia świadomych klientów na rozwiązania oferowane przez zaawansowane technologicznie platformy inwestycyjne. Niezwykle ważnym czynnikiem dla branży TFI i rozwoju całego rynku kapitałowego byłyby w mojej ocenie skuteczne zachęty podatkowe. Wprowadzenie skali degresywnej dla podatku od zysków kapitałowych, uzależnionej od horyzontu inwestycji, mogłoby skutkować istotnym przyspieszeniem napływów na giełdę i do funduszy inwestycyjnych.

Fundusze inwestycyjne
Już bez szału popytu na fundusze dłużne
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Fundusze inwestycyjne
Mieszane perspektywy przed złotem
Fundusze inwestycyjne
USA pozostaną w hossie. W Polsce lepiej postawić na fundusz skarbowy
Fundusze inwestycyjne
Jesienią krajowe fundusze obligacji poderwały się do lotu
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Fundusze inwestycyjne
Jakub Głowacki, zarządzający Acer FIZ: Europa na krawędzi kryzysu
Fundusze inwestycyjne
Sektor TFI i klienci nie będą skłonni do większego ryzyka