Fundusze akcji polskich w ub. roku zarobiły przeciętnie po 35 proc. Nietrudno było też o dwucyfrowe stopy zwrotu z portfeli obligacji. W samym grudniu wyniki obu tych kategorii znacznie się poprawiły.
Akcje na topie
Za nami rewelacyjny rok dla niemal wszystkich klientów TFI. Szczególną satysfakcję czują zapewne zarządzający portfelami polskich akcji. W ostatnich latach bywało, że krajowy rynek był nawet najgorszy na świecie. Nie pomagały analizy wskazujące na ekstremalnie niskie wyceny krajowych spółek. Rok 2023 zmienił postrzeganie GPW na znacznie bardziej pozytywne. Do zwyżek potrzebni byli oczywiście inwestorzy zagraniczni, ale w ostatnich miesiącach widać też poprawę nastawienia do polskich akcji także wśród klientów TFI. Patrząc na zeszłoroczne stopy zwrotu, pewnie będą się zastanawiać, dlaczego zdecydowali się na polskie akcje tak późno. Zarówno fundusze akcji polskich szerokiego rynku, jak i małych i średnich spółek wypracowały w poprzednim roku przeciętnie po ponad 35 proc. Obie kategorie niemal ex aequo znalazły się na szczycie zestawienia wyników za 2023 r. – wynika z danych serwisu Analizy.pl. Fundusze polskich akcji pobiły konkurencję przynajmniej o kilka punktów procentowych. Trzecią grupą w 2023 r. były fundusze akcji europejskich rynków wschodzących. Kolejne miejsce znów należało do krajowych aktywów. Fundusze mieszane zrównoważone – dzięki współpracy akcji i obligacji – przyniosły w zeszłym roku średnio niemal po 26 proc. Dopiero czwarte były fundusze akcji amerykańskich, które finiszowały z 21,7 proc. zysku.
W indywidualnym rankingu fundusze akcji zagranicznych jednak zwyciężają. Jeśli wykluczymy fundusze lewarowane, najlepszym rozwiązaniem w 2023 r. był inPZU Akcje Sektora Informatycznego O, który zamknął rok z 53,1 proc. na koncie. Następny był fundusz indeksowy Beta ETF Nasdaq-100 PLN (51,5 proc.), a za nim plasował się Generali Akcji: Megatrendy (50,8 proc.).
Wracając do czołówki grupowej, czyli polskich akcji, najmocniejszym portfelem w 2023 r. okazał się PZU Akcji Polskich, a jego roczna stopa zwrotu to 42,9 proc. W samym grudniu fundusz wypracował 5,7 proc. Zarządzający tym funduszem liczy na dalsze zwyżki na GPW.