Finisz funduszy polskich akcji godny całego udanego roku

O takim rozkładzie wyników jak za ubiegły rok krajowi zarządzający marzyli pewnie latami. Polskie akcje zamieniły się z brzydkiego kaczątka, którym były w 2022 r., w pięknego łabędzia. Fundusze dłużne zaś zostawiły depozyty daleko w tyle.

Publikacja: 03.01.2024 21:00

Finisz funduszy polskich akcji godny całego udanego roku

Foto: Adobestock

Fundusze akcji polskich w ub. roku zarobiły przeciętnie po 35 proc. Nietrudno było też o dwucyfrowe stopy zwrotu z portfeli obligacji. W samym grudniu wyniki obu tych kategorii znacznie się poprawiły.

Akcje na topie

Za nami rewelacyjny rok dla niemal wszystkich klientów TFI. Szczególną satysfakcję czują zapewne zarządzający portfelami polskich akcji. W ostatnich latach bywało, że krajowy rynek był nawet najgorszy na świecie. Nie pomagały analizy wskazujące na ekstremalnie niskie wyceny krajowych spółek. Rok 2023 zmienił postrzeganie GPW na znacznie bardziej pozytywne. Do zwyżek potrzebni byli oczywiście inwestorzy zagraniczni, ale w ostatnich miesiącach widać też poprawę nastawienia do polskich akcji także wśród klientów TFI. Patrząc na zeszłoroczne stopy zwrotu, pewnie będą się zastanawiać, dlaczego zdecydowali się na polskie akcje tak późno. Zarówno fundusze akcji polskich szerokiego rynku, jak i małych i średnich spółek wypracowały w poprzednim roku przeciętnie po ponad 35 proc. Obie kategorie niemal ex aequo znalazły się na szczycie zestawienia wyników za 2023 r. – wynika z danych serwisu Analizy.pl. Fundusze polskich akcji pobiły konkurencję przynajmniej o kilka punktów procentowych. Trzecią grupą w 2023 r. były fundusze akcji europejskich rynków wschodzących. Kolejne miejsce znów należało do krajowych aktywów. Fundusze mieszane zrównoważone – dzięki współpracy akcji i obligacji – przyniosły w zeszłym roku średnio niemal po 26 proc. Dopiero czwarte były fundusze akcji amerykańskich, które finiszowały z 21,7 proc. zysku.

W indywidualnym rankingu fundusze akcji zagranicznych jednak zwyciężają. Jeśli wykluczymy fundusze lewarowane, najlepszym rozwiązaniem w 2023 r. był inPZU Akcje Sektora Informatycznego O, który zamknął rok z 53,1 proc. na koncie. Następny był fundusz indeksowy Beta ETF Nasdaq-100 PLN (51,5 proc.), a za nim plasował się Generali Akcji: Megatrendy (50,8 proc.).

Wracając do czołówki grupowej, czyli polskich akcji, najmocniejszym portfelem w 2023 r. okazał się PZU Akcji Polskich, a jego roczna stopa zwrotu to 42,9 proc. W samym grudniu fundusz wypracował 5,7 proc. Zarządzający tym funduszem liczy na dalsze zwyżki na GPW.

– Na perspektywy rynku akcji w 2024 r. patrzymy z optymizmem. Warto jednak mieć z tyłu głowy, że wzrosty na GPW w końcówce minionego roku były zaskakująco mocne, co rodzi ryzyko, że część inwestorów zechce zrealizować zyski – przyznaje Tomasz Matras, dyrektor biura rynku akcji, TFI PZU. – W tym kontekście bezpieczniejszą taktyką może okazać się dobieranie akcji w momentach korekt na rynku – dodaje. Według Matrasa za kontynuacją hossy na GPW przemawiają zarówno fundamenty, jak i wyceny spółek. – Spodziewamy się wyraźniejszego ożywienia gospodarczego w Polsce, napędzanego zwłaszcza przez konsumpcję prywatną, którą z kolei będą wspierać m.in. wyższe realne płace. To powinno przełożyć się na poprawę wyników finansowych wielu spółek – twierdzi ekspert TFI PZU. Przypomina, że polskie akcje wciąż są relatywnie tanie. – Wskaźnik ceny do zysku dla indeksu WIG, obliczony na podstawie prognozowanych zysków spółek na kolejne 12 miesięcy, wciąż znajduje się poniżej długoterminowej średniej, a polskie akcje są wyceniane wyraźnie niżej niż akcje na rynkach rozwiniętych (MSCI World), jak i na rynkach rozwijających się (MSCI EM) – analizuje zarządzający TFI PZU. – Do tego chodzą przewidywane napływy, których źródeł upatrujemy w rosnącym zainteresowaniu polską giełdą wśród inwestorów zagranicznych, możliwej kontynuacji napływów do funduszy inwestycyjnych oraz reinwestycji części środków pochodzących z dywidend z ubiegłorocznych zysków – tłumaczy Matras.

W samym grudniu najmocniejszym funduszem polskich akcji był Esaliens Akcji. Bezpośrednio za nim znalazł się Skarbiec Akcja, a następnie Alior Akcji. Wśród portfeli małych i średnich spółek najmocniejszy również był fundusz Esaliens TFI, a tuż za nim znalazł się Beta ETF sWIG80TR Portfelowy, czyli fundusz indeksowy, dostępny na GPW. Kolejny był produkt z oferty Skarbca TFI.

Mocny rok obligacji

Grudzień jeszcze podkręcił wyniki funduszy dłużnych, które i tak radziły sobie rewelacyjnie niemal przez cały poprzedni rok. W poprzednim miesiącu rentowności papierów dziesięcioletnich osunęły się o 29 pkt baz., do 5,2 proc. na koniec 2023 r. W całym ubiegłym roku oprocentowanie polskich papierów dziesięcioletnich zmalało o 1,6 pkt proc. po tym, jak w 2022 r. wzrosło aż o 3,2 proc. Fundusze dłużne najczęściej zamykały rok z dwucyfrową stopą zwrotu.

Polskie akcje wciąż odznaczają się niskimi wycenami. Część da solidne dywidendy

Liczymy na spółki konsumenckie i banki

Andrzej Bieniek dyrektor inwestycyjny, Esaliens TFI

Esaliens Akcji skupia się na polskich akcjach. Jego benchmarkiem jest w 90 proc. MSCI Poland Index, więc operujemy głównie na dużych spółkach, aczkolwiek w portfelu staramy się mieć także pozycje niebenchmarkowe, czyli małe i średnie firmy. W grudniu fundusz był najlepszy w swojej grupie porównawczej, ale warto wspomnieć, że klasyfikuje się w czołówce także za cały IV kwartał 2023 r. Udało nam się dobrze wykorzystać powyborczą hossę.

W 2024 r. oczekujemy, że małe i średnie spółki z sWIG80 i mWIG40 będą zachowywać się lepiej niż WIG20, co jednocześnie nie oznacza, że indeks dużych spółek ma tracić na wartości. Sektorowo dalej zwracamy uwagę na producentów gier, którzy w poprzednim roku pozostawali raczej w cieniu. Słabsza w tej grupie była II połowa 2023 r. w związku z kilkoma nieudanymi premierami. Rzutowało to na nastawienie do całego sektora. Liczymy na odwrócenie negatywnego nastawienia inwestorów w 2024 r. Przewidujemy też, że wciąż mocny będzie sektor bankowy, który będzie oferował wysokie dywidendy, a także firmy konsumenckie.paan

Na GPW jest wciąż wiele niedocenionych firm

Łukasz Siwek zarządzający, Skarbiec TFI

Skarbiec Małych i Średnich Spółek (6,1 proc. w grudniu) jest portfelem skoncentrowanym (około 35–40 spółek), charakteryzującym się istotnymi odchyleniami od benchmarku. Jego trzonem są prywatne spółki głównie z mWIG40, liderzy swoich branż, którzy mają dalszy potencjał poprawy wyników. Wyróżnikiem funduszu jest także wysoka waga przypisywana płynności walorów.

Osiągnięty zarówno w grudniu, jak i w horyzoncie 12 miesięcy wynik funduszu wynika z przyjętej strategii inwestycyjnej oraz utrzymywanego od dłuższego czasu, pozytywnego nastawienia do polskich akcji. Nastawienie to nie ulega zmianie, choć po tak dobrym roku naturalnym zjawiskiem może być częściowa realizacja zysków. Poprawiająca się dynamika PKB, nowy rząd czy odblokowanie pieniędzy z KPO to niejedyne czynniki, które mają wspierać polską giełdę. W naszej ocenie na GPW wciąż notowanych jest wiele niedowartościowanych firm. Niskie wyceny w połączeniu ze zwiększonym zainteresowaniem polskim parkietem inwestorów krajowych i zagranicznych są dobrym prognostykiem dla kontynuacji wzrostu.paan

Niższe stopy poprawią perspektywy spółek

Michał Ficenes zarządzający, Ipopema TFI

Ipopema Globalnych Megatrendów (12 proc. w grudniu) inwestuje w akcje spółek w ramach zidentyfikowanych megatrendów: technologie klimatyczne i alternatywne źródła energii, oprogramowanie w chmurze cyfrowej i cyberbezpieczeństwo, medycyna oraz półprzewodniki. Takie rozbicie ma na celu szukanie źródeł zysków funduszu w szerszej grupie wybranych sektorów, dając benefit większej dywersyfikacji w różnych segmentach gospodarki. Rok 2023 upłynął pod znakiem dominacji wyników dużych spółek technologicznych, których świetne zachowanie stało w kontraście do bardzo trudnego roku w segmencie odnawialnych źródeł energii. Końcówka roku 2023 pokazała zachowanie strategii i portfela funduszu w sytuacji kiedy wszystkie jego nogi pracują jednocześnie. Wierzymy, że kolejny rok może przynieść poprawę koniunktury na szerokim rynku, w szczególności lepsze rezultaty wśród wrażliwych na spadek stóp procentowych spółek oraz spółek procyklicznych w scenariuszu tzw. miękkiego lądowania. Do tych kategorii zaliczają się właśnie firmy biotechnologiczne, wzrostowe spółki z obszaru transformacji cyfrowej, a także powiązane z transformacją energetyczną.paan

Zmienny początek roku na rynku długu

Witold Chuść wiceprezes, Rockbridge TFI

Największy wpływ na dobre wyniki w grudniu (1,28 proc.) funduszu Rockbridge Obligacji Krótkoterminowych miał spadek rentowności obligacji stałokuponowych związany z narastającym globalnie procesem dezinflacji oraz zakończeniem cyklu podwyżek stop procentowych przez główne banki centralne świata. Dodatkowo notowania poprawiały rosnące ceny obligacji zmiennokuponowych. W całym roku fundusz zarobił 25,1 proc. Pomimo iż rynek aktualnie dyskontuje już poluzowanie polityki monetarnej, uważamy, że w dalszym ciągu obligacje stałokuponowe są atrakcyjne w średnim horyzoncie inwestycyjnym – w związku z tym stopy zwrotu na koniec 2024 r. powinny być konkurencyjne w stosunku do poziomu lokat bankowych. Początek roku może natomiast przynieść zwiększoną zmienność związaną ze strukturalnymi siłami dezinflacyjnymi i obawami przed rosnącą podażą obligacji ze strony Ministerstwa Finansów. paan

Fundusze inwestycyjne
Okres nadzwyczajnej rentowności firm dobiegł końca
Fundusze inwestycyjne
Wyniki funduszy inwestycyjnych. Polskie akcje w czołówce. Miesiąc złota i srebra
Fundusze inwestycyjne
Maciej Kik, Generali Investments TFI: Dziś także mniejsze spółki przyciągają globalne fundusze
Fundusze inwestycyjne
Hossa w Hongkongu. Chińskie akcje znów rozbudzają wyobraźnię
Fundusze inwestycyjne
Przypływ niosący spółki wzrostowe trafił na falochron
Fundusze inwestycyjne
Bardzo blisko przesilenia na rynku obligacji skarbowych