Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ewa Radkowska-Świętoń, od października prezes Skarbca TFI, odpowiedzialna nie tylko za spółkę, ale i obszar zarządzania akcjami.
Ewa Radkowska-Świętoń, prezes Skarbca TFI od 1 października, zapowiada, że fundusze nieruchomości – choć ważne z perspektywy spółki – nie zdominują oferty. Spekulacje odnośnie do tego, że Skarbiec mógłby się skoncentrować na funduszach alternatywnych, pojawiły się, gdy na początku czerwca deweloper Murapol ujawnił się w akcjonariacie firmy zarządzającej aktywami, z udziałem na poziomie 33 proc.
– Nie przewidujemy, żeby ze strony inwestorów detalicznych miał się pojawić popyt na agresywne fundusze – powiedziała Radkowska-Świętoń podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. – Jednocześnie w III kw. nie prowadzimy emisji naszych funduszy inwestycyjnych zamkniętych (FIZ) o strategii absolutnej stopy zwrotu, dlatego że odeszły osoby, które nimi zarządzały – wyjaśniła. Mowa o Tomaszu Stadniku, Łukaszu Stelmasiaku i Jacku Babińskim, którzy w czerwcu zapowiedzieli, że rezygnują z pracy w Skarbcu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
XIX Forum Funduszy, które odbyło się 23–24 czerwca w Nałęczowie, pokazało, że chęci i pomysłów na to, by naprawiać rynek kapitałowy nie brakuje, również wśród decydentów. Teraz jednak słowa trzeba przekuć w konkretne czyny i działania. To one będą bowiem determinować sukces.
Aktywa zgromadzone w funduszach Beta ETF w czwartek, po raz pierwszy w historii, przebiły poziom 1 mld zł.
Zależy nam na tym, aby nie tylko fundusze, ale też i skala całego rynku kapitałowego rosła. To bowiem od rynku zależy, jak będą rosły polskie przedsiębiorstwa. Ważne jest więc zachęcenia Polaków do tego, by korzystały z rynku - mówi Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
Większość szefów TFI umiarkowanie optymistycznie ocenia perspektywy rynku. Pomóc mogłyby zmiany otoczenia, w tym znaczne podwyższenie limitów IKE i IKZE, a także zrównanie opodatkowania nieruchomości i rynku kapitałowego.
Towarzystwo zaoferuje klientom usługę zarządzania aktywami dla zamożnych klientów.
Tak dużych napływów do funduszy dłużnych jak w maju nie było od jesieni zeszłego roku. Co ciekawe, rośnie apetyt na ryzyko w ramach tej kategorii produktów.