Najbardziej zawodzi WIG20 – w tym roku stracił już ponad 8 proc. Na giełdach w innych krajach sytuacja jest zwykle lepsza, jednak od początku roku największe zyski przynoszą głównie akcje z sektora nowych technologii. Zarządzający ostrzegają jednak przed dużą zmiennością na rynkach, co oczywiście może przełożyć się na wyniki.
W grupie liderów 2018 r. dominuje zeszłoroczna gwiazda, czyli Skarbiec Spółek Wzrostowych. Jak podaje serwis Analizy Online fundusz w tym roku zarobił blisko 17 proc. Niewiele gorzej radzą sobie też inne fundusze należące do tego samego TFI, m.in. Skarbiec Top Brands oraz Skarbiec Globalny Małych i Średnich Spółek. Jak tłumaczy zarządzający Bartosz Szymański początek 2018 r. przyniósł kontynuację wzrostu w szeroko rozumianym sektorze technologicznym zapoczątkowanych po wyborach prezydenckich w USA. – Wzrost wartości poszczególnych spółek związanych z „nową gospodarką" czy innowacyjnymi gałęziami przemysłu napędzany jest przede wszystkim konsekwentnie i systematycznie poprawiającymi się wynikami finansowymi oraz ich dynamikami (niejednokrotnie na wysokim dwucyfrowym poziomie) generowanymi przez globalnych innowatorów – komentuje. Zdaniem Szymańskiego uwaga światowych inwestorów została uśpiona w 2017 roku bardzo niewielką zmiennością, która jak bumerang powróciła na rynki akcji z początkiem 2018 r. – Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że powinniśmy ponownie przyzwyczaić się do zmienności jako elementarnego składnika rynków akcji. Nie jest wykluczone, że w momentach stresowych, w krótkim terminie fundusze zagraniczne Skarbca będą zachowywały się gorzej niż rynki globalne, ale uwzględniając bardzo dobre perspektywy stojące przed spółkami wchodzącymi w skład naszego uniwersum inwestycyjnego oraz niebenchmarkowe, fundamentalne i selekcyjne podejście do portfeli zagranicznych w długim terminie powinniśmy osiągać wyniki powyżej średniej rynkowej – zapowiada Szymański.
– Fundusz Investor Nowych Technologii inwestuje w spółki znajdujące się na czele innowatorów światowego postępu technologicznego lub intensywnie wykorzystujących czy wdrażających nowoczesne technologie do tradycyjnej działalności. Jako że ich działalność jest mocno związana z innowacją, kursy akcji tychże spółek poruszają się często odmiennym cyklem niż ten ogólnogospodarczy – tłumaczy zarządzający Maciej Chudzik.
– Udało nam się znaleźć spółki, które korzystają na zachodzących w gospodarce światowej zmianach, a uniknąć inwestycji w te, które przegrywają z konkurencją – podsumowuje Błażej Bogdziewicz, wiceprezes i dyrektor inwestycyjny Caspar AM. paan
Opinie
Maciej Świątkowski, dyrektor ds. rozwoju biznesu, AgioFunds TFI