TFI: Nasz ustawodawca niestety jest zbyt nadgorliwy

– Każde państwo samo implementuje MiFID II, a nasz ustawodawca niestety wydaje się w tym przypadku nadgorliwy, np. jeśli chodzi o przepisy dotyczące zachęt przy sprzedaży jednostek funduszy – twierdzi Marcin Dyl, prezes IZFiA.

Aktualizacja: 22.08.2018 12:49 Publikacja: 22.08.2018 05:00

Marcin Dyl nieprzerwanie od 2005 r. jest prezesem Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, podmiot

Marcin Dyl nieprzerwanie od 2005 r. jest prezesem Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, podmiotu reprezentującego branżę towarzystw funduszy inwestycyjnych.

Foto: Archiwum

Jego zdaniem, gdyby MiFID II wszedł w życie „jeden do jednego", środowisko miałoby trochę łatwiej, a bezpieczeństwo klientów nie byłoby niższe.

Czytaj także: Im większe rygory MiFID II, tym gorzej dla mniejszych TFI

– Negatywne efekty dla samego rynku, które dziś już są widoczne, wystąpiłyby w dużo mniejszym stopniu – uważa Dyl. Chodzi m.in. o ograniczanie przez duże bankowe TFI sprzedaży klientom funduszy mniejszych towarzystw. W efekcie inwestorzy mają mocno okrojony wybór produktów.

Choć nowe przepisy na podstawie unijnej dyrektywy MiFID II obowiązują już od dobrych kilku miesięcy, to wciąż brakuje odpowiednich rozporządzeń, które opisywałyby w szczegółach nowe wymagania wobec TFI. Rząd ma na to czas do kwietnia przyszłego roku, ale będzie raczej trudniej niż łatwiej.

– Dziś coraz więcej właścicieli TFI mówi o sprzedaży firm. Nowe regulacje wprowadzane są jedna po drugiej i nie mamy czasu, by zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście działają – zwraca uwagę Dyl.

Fundusze inwestycyjne
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Fundusze inwestycyjne
Pękła psychologiczna bariera. Beta ETF z 1 mld zł aktywów
Fundusze inwestycyjne
Mamy konkretne pomysły, jak przesunąć pieniądze z oszczędności na inwestycje
Fundusze inwestycyjne
Oczami prezesów, czyli przyszłość rynku funduszy w raczej różowych barwach
Fundusze inwestycyjne
Mount TFI idzie w asset management
Fundusze inwestycyjne
Wierzymy w polskie obligacje skarbowe