Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Tomasz Miziołek, prof. Uniwersytetu Łódzkiego, twórca etf.com.pl
Niedawno na GPW zadebiutował pierwszy ETF stworzony według polskiego prawa, uruchomiony przez AgioFunds TFI. Towarzystwo zapowiada wprowadzanie kolejnych ETF-ów. Jakie to ma znaczenie dla polskiego rynku? To rewolucja czy raczej ewolucyjna rozbudowa oferty?
Chciałbym, żeby była to rewolucja, ale będziemy mieć raczej do czynienia z ewolucją, czyli pojawianiem się kolejnych tego typu produktów, uruchamianych – być może – przez kolejne podmioty. Nie spodziewam się, żeby krajowy rynek nagle został zasypany mnóstwem tego rodzaju ofert. Wiele będzie zależało od tego, jak sobie poradzi ten pierwszy, czyli Beta ETF WIG20TR. Podobnie było w 2010 r., kiedy pojawiły się na GPW fundusze Lyxora. Wszyscy zastanawiali się, jak one sobie poradzą. Ponieważ wtedy – mówiąc oględnie – niespecjalnie się im udało, to też nikt nie poszedł śladem Lyxora. Miejmy nadzieję, że teraz inwestorzy bardziej otworzą się na fundusze pasywne.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na zachowanie funduszu obligacji mogą wpływać nie tylko notowania samych papierów dłużnych, ale także i kursy walut, choć ten drugi przypadek występuje rzadko.
Główny zarządzający Investors TFI podtrzymuje pozytywne nastawienie do rynków akcji, w tym amerykańskiego. Inwestorzy będą musieli jednak godzić się na dwa "koszty" trwającej hossy.
Ostatni miesiąc pierwszego półrocza okazał się dla inwestorów rewelacyjny - niemal wszystkie grupy funduszy zyskały, poprawiając tym samym stopy zwrotu od początku roku. W okresie sześciu miesięcy wciąż w czołówce pozostają polskie akcje.
W ostatnich dwóch miesiącach na rynku długu panował marazm, ale niespodziewany ruch Rady Polityki Pieniężnej, która ścięła stopy procentowe, to wystarczający czynnik do udanego początku wakacji dla inwestorów. Ci zaś, zerkając na dokonania funduszy – czy to akcji, czy obligacji w I półroczu – nie mogą narzekać.
– Bezpieczeństwo, roztropność i respekt do inwestowania – te zachowania dominują u wszystkich badanych pokoleń (Z, Millenialsi, X, Baby Boomers) – mówi Marcin Groniewski, prezes Santander TFI, wskazując na wyniki przeprowadzonego przez towarzystwo badania.
XIX Forum Funduszy, które odbyło się 23–24 czerwca w Nałęczowie, pokazało, że chęci i pomysłów na to, by naprawiać rynek kapitałowy nie brakuje, również wśród decydentów. Teraz jednak słowa trzeba przekuć w konkretne czyny i działania. To one będą bowiem determinować sukces.