Zmiany dotyczyły strategii inwestujących w obligacje i były związane z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego z połowy czerwca 2017 r. w sprawie funduszy rynku pieniężnego (tzw. rozporządzenie FRP). „Dotychczas na rynku funkcjonowało wiele funduszy, które mimo posiadania w nazwie określeń takich jak pieniężny, lokacyjny, skarbowy czy gotówkowy w świetle nowych przepisów nie są stricte funduszami rynku pieniężnego. Tymczasem w trosce o najlepiej pojęty interes inwestora nazwa funduszu powinna odzwierciedlać charakter funduszu, jego stosunek do ryzyka i faktycznie stosowaną politykę inwestycyjną" – tłumaczyła IZFiA. W związku z tym m.in. dodała grupy krótkoterminowych funduszy dłużnych skarbowych czy krótkoterminowych funduszy dłużnych uniwersalnych w ramach funduszy dłużnych. „Obecna klasyfikacja usystematyzuje grupę funduszy papierów dłużnych pod kątem ponoszonego ryzyka stopy procentowej i ryzyka kredytowego. Pozwoli to na lepsze dopasowanie oferty do potrzeb klientów" – tłumaczył prof. Marcin Dyl, prezes IZFiA.
Fundusze dłużne dzielą się teraz na grupy krótkoterminowych funduszy papierów skarbowych (co najmniej 80 proc. papierów skarbowych, których średnioważony czas trwania nie może przekroczyć dwóch lat), krótkoterminowych funduszy uniwersalnych (udział obligacji korporacyjnych poniżej 50 proc., czas do dwóch lat), funduszy papierów skarbowych (obligacje skarbowe powyżej 80 proc., czas powyżej dwóch lat), funduszy uniwersalnych (obligacje korporacyjne do 50 proc., czas dłuższy niż dwa lata) oraz funduszy papierów korporacyjnych, w których znajduje się przynajmniej 50 proc. takich aktywów.
Z kolei firma Analizy Online, monitorująca rynek funduszy, opublikowała już ostateczny skład powyższych grup. Większość funduszy, które dotąd należały do kategorii gotówkowych i pieniężnych, została rozlokowana pomiędzy grupy dłużnych polskich uniwersalnych oraz dłużnych polskich papierów skarbowych, jednak nie wszystkie. Do grupy funduszy obligacji korporacyjnych trafiły Novo Gotówkowy oraz Aviva Investors Dochodowy. Znalazł się w niej także Opera Tutus-plus, dotąd klasyfikowany jako fundusz dłużny uniwersalny. Do grupy papierów korporacyjnych z kategorii mieszanych z ochroną kapitału przeniósł się Quercus Ochrony Kapitału. „W grudniu zapowiedzieliśmy zmiany w klasyfikacji dotyczące funduszy dłużnych. Wynikały one w dużej mierze ze zmian przepisów prawa europejskiego, ale stały się również dobrą okazją do tego, by »naprawić« sytuację w wielu grupach, tak by uczynić je bardziej homogenicznymi" – czytamy na stronie AO. „Na ten moment zmiany klasyfikacyjne uznajemy za prawie zakończone. Ponieważ klasyfikację opieramy na faktycznym składzie portfeli, do tematu powrócimy po publikacji sprawozdań za pierwsze półrocze 2019 r., czyli na przełomie sierpnia i września 2019 r." – zapowiada serwis.