W grudniu zeszłego roku KNF opublikowała interpretację art. 83a ustawy o funduszach inwestycyjnych, w której przypomniała, że w przypadku funduszy otwartych towarzystwa zobligowane są do utworzenia m.in. jednostek do sprzedaży bezpośredniej. Chodzi o takie kategorie jednostek, które inwestorzy mogą nabywać np. poprzez serwis internetowy należący do TFI czy też przy wizycie w biurze towarzystwa. „Fundusz (działające w jego imieniu towarzystwo) może przy zbywaniu jednostek uczestnictwa korzystać z systemów informatycznych, w tym dostarczanych przez podmioty trzecie (np. agentów transferowych, którzy są wyłącznie dostarczycielami technologii i mogą wykonywać jedynie czynności techniczne związane z obsługą systemów), umożliwiających obsługę procesu przyjmowania zlecenia nabycia jednostek uczestnictwa za pomocą narzędzi internetowych. Jednakże warunkiem uznania takiego zbywania jednostek uczestnictwa za zbywanie bezpośrednio przez fundusz jest wyłączenie z tego procesu jakiegokolwiek pośrednictwa tych podmiotów. Jednocześnie, koszty związane ze zbywaniem i odkupywaniem jednostek uczestnictwa, w tym przy użyciu systemów informatycznych, nie mogą, zgodnie z art. 18 ust. 5 ustawy, obciążać aktywów funduszu" – tłumaczyła KNF.
Jak na razie mało które TFI może się pochwalić tym, że ma już w ofercie dostępne jednostki z niższymi opłatami za zarządzanie (pozbawionymi części przypadającej wcześniej dystrybutorowi). – Skarbiec złożył w KNF wniosek o wyrażenie zgody na zmianę w statutach funduszy umożliwiającą wprowadzenie nowych kategorii jednostek – informuje Skarbiec TFI.
– Wprowadzimy kategorie jednostek z obniżoną opłatą za zarządzanie przy sprzedaży bezpośredniej (po uzyskaniu stosownej zgody UKNF na wprowadzenie nowych kategorii jednostek) – mówi z kolei Jarosław Skorulski, prezes BNP Paribas TFI. Jak dodaje, chodzi o sprzedaż przez platformę oferowaną bezpośrednio przez TFI. Na zgodę Komisji czeka również Quercus TFI, o czym informuje prezes tego towarzystwa Sebastian Buczek.
Warto zauważyć, że krajowi klienci nie są przyzwyczajeni do samodzielnych inwestycji w fundusze inwestycyjne. Głównym kanałem dystrybucji pozostają banki. paan