Z rynkowego zamieszania obronną ręką wyszły fundusze papierów skarbowych.
Tonące akcje
Najtrudniejsza dla funduszy akcji polskich była pierwsza połowa marca. Dokładnie w środku miesiąca średnia w grupie funduszy akcji polskich uniwersalnych osiągnęła minimum przekraczające 22-proc. spadek. W kolejnych dniach ta kategoria funduszy mozolnie starała się odrabiać straty. Ostatecznie przeciętna strata sięgnęła około 15 proc. Dwa fundusze, tj. MetLife Akcji Polskich oraz Investor Akcji Dywidendowych, straciły poniżej 10 proc. Najsłabsze, tj. Optimum Akcji oraz Novo Akcji (oba zarządzane przez Operę TFI), spadły odpowiednio o 28,2 oraz 33,7 proc. w miesiąc. Niemal z tą samą średnią stratą zakończyły miesiąc fundusze małych i średnich spółek. Tu oczywiście też rozbieżność była ogromna. Trzy fundusze: Skarbiec Małych i Średnich Spółek, MetLife Akcji Małych Spółek oraz MetLife Akcji Średnich Spółek, zakończyły marzec ze stratą poniżej 10 proc. Od początku roku spadki funduszy akcji polskich przekraczają jednak 20 proc.
Oczywiście zniżki funduszy akcji były czymś powszechnym w ubiegłym miesiącu. Jak wspomnieliśmy, przecena w Polsce rozkręciła się w pierwszej połowie zeszłego miesiąca. Z kolei zniżki na rynkach globalnych były bardziej rozłożone. Dopiero poprzedni tydzień przyniósł poprawę w notowaniach funduszy globalnych rynków rozwiniętych. W tej grupie przez moment średnie straty także przekraczały 20 proc., natomiast wraz z końcem marca skurczyły się do około 12 proc. Co ciekawe, jeden z funduszy, czyli Caspar Globalny, spadł zaledwie o niecały 1 proc. Więcej o dokonaniach zarządzającego w komentarzu poniżej. Żadną niespodzianką nie może być także kiepskie zachowanie rynków wschodzących, zarówno tych w Europie, jak i globalnych. I tu normą były dwucyfrowe zniżki. Swoje zrobił też dolar, który w marcu mocno umocnił się wobec walut rynków wschodzących i oczywiście złotego.
Większość funduszy mieszanych (do tej kategorii zaliczane są także fundusze cyklu życia stworzone pod pracownicze plany kapitałowe) zakończyła ten trudny miesiąc jednocyfrowymi stratami, choć i tu znajdziemy bardzo negatywne wyjątki, które mimo bardziej defensywnej strategii przyniosły około 30-proc. straty. Dotyczy to jednak strategii zarządzanych przez Operę TFI.