W piątek po południu cena uncji złota sięgała 1879 dolarów, a srebra – 24,5 dolara. Notowania metali szlachetnych utrzymują się w okolicach dolnych poziomów trendów bocznych, w których trwają od kilku tygodni. Jednocześnie są znacznie poniżej szczytów z sierpnia, kiedy cena złota przekroczyła 2050 dolarów, a srebra zbliżyła się do 30 dolarów za uncję.

– Na korektę notowań złota w ostatnich miesiącach złożyło się kilka elementów. Po pierwsze, jest to realizacja zysków po mocnym wzroście w ciągu poprzednich 12 miesięcy, kiedy to kruszec dotarł do historycznych rekordów i je poprawił – analizuje Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas. – Po drugie, mieliśmy do czynienia z obniżeniem się rynkowej percepcji ryzyka związanego z koronawirusem (informacje na temat postępów prac nad szczepionką), co przełożyło się na odwrót od złota, postrzeganego jako bezpieczna przystań – zauważa Krajczewski. Dodatkowo w ostatnim czasie obserwujemy delikatny trend w górę, jeżeli chodzi o notowania amerykańskich obligacji skarbowych, co przekłada się na stabilizację realnych stóp procentowych. – W efekcie ich spadku w poprzednich miesiącach to właśnie notowania złota były głównym beneficjentem, a teraz trend ten się zatrzymał – komentuje Krajczewski.

– Wizja powrotu do normalności po upowszechnieniu szczepionki dezaktualizuje mody inwestycyjne czasu pandemii – twierdzi Bartosz Sawicki, dyrektor departamentu doradztwa korporacyjnego, TMS Brokers. – Jedną z nic na rynkach surowców było złoto. Szczególnie popularną formą inwestycji stały się fundusze ETF z fizycznym pokryciem ekspozycji. Teraz notują one odpływy kapitału –  mówi Sawicki. Szacuje się, że w ostatnich dniach ich zasoby stopniały o około 50 ton. – W rezultacie kurs uncji złota nie może się oderwać od dna ubiegłotygodniowego załamania i okolic 1850 USD. Kurs notuje drugi tygodniowy spadek z rzędu, co nie zdarzyło się od wiosny – analizuje Sawicki. Jego zdaniem wygasanie mody inwestycyjnej i sprzedaż kruszcu przez fundusze ETF to obecnie najważniejszy czynnik dla notowań, ale w tle pozostają pozytywne fundamenty pod postacią negatywnych tendencji dla dolara, łagodnej polityki pieniężnej i oczekiwań, że ujemne realne stopy procentowe będą się pogłębiać.

GG Parkiet

Jak ostatnie ruchy metali szlachetnych przekładają się na wyniki funduszy? Przeciętna stopa zwrotu za ostatni miesiąc to ponad 5-proc. strata. Najlepszy w grupie od początku roku, czyli PKO Akcji Rynku Złota, stracił w miesiąc 9,5 proc., przez co jego wynik od początku roku stopniał do 18,5 proc. Szczęścia nie mieli też uczestnicy Allianz Akcji Rynku Złota – nowości w gamie TFI Allianz, gdzie spadek w ciągu miesiąca wyniósł blisko 11 proc. paan