Zacznijmy od kooperacji rynków kapitałowych, w którą ma być zaangażowana nasza giełda, a także rynki węgierski, rumuński, czeski, słowacki i chorwacki. Jakie są cele tej współpracy?
Początkowo byliśmy głównie skoncentrowani na fakcie, że giełdy naszego regionu stoją przed innymi wyzwaniami niż giełdy z rynków dojrzałych. Dlatego też współpraca w zakresie zabiegania o deregulację, tego, co się nazywa rynkami dla małych i średnich przedsiębiorstw, była naszym priorytetem. Obecnie mówimy już jednak o dużo szerszej współpracy. Chcemy chociażby promować nasze rynki wśród inwestorów zagranicznych. Świetną okazją do tego jest reklasyfikacja Polski do grona rynków rozwiniętych. Kolejny element współpracy dotyczy budowy wspólnego indeksu spółek z regionu, który z czasem stałby się indeksem podawanym w czasie rzeczywistym i mógłby być podstawą do opracowania np. funduszu ETF. Następny krok to współpraca o charakterze technologicznym. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj platforma do pożyczania papierów wartościowych. Takie platformy nie istnieją na żadnym z tych rynków. Wspólnie z Krajowy Depozytem Papierów Wartościowych chcemy taką platformę rozwijać i jednocześnie zbudować ją w ten sposób, aby była ona łatwa do zaimplementowania na innych rynkach. Chcemy też zaproponować naszym partnerom z innych krajów narzędzia związane ze zdalnym uczestnictwem w walnych zgromadzeniach, w tym także te związane z głosowaniami zdalnymi.
Zatrzymajmy się na chwilę przy temacie wspólnego indeksu. Możemy w tym momencie zdradzić jakieś szczegóły? Wiadomo, jakie spółki miałyby wchodzić do takiego indeksu?
Aby indeks mógł być podstawą do tworzenia funduszy ETF, muszą w jego skład wchodzić płynne spółki. Nie nastawiamy się więc na zdefiniowane z góry proporcje geograficzne, tylko będziemy patrzeć, jakie spółki są dostatecznie płynne, jaka jest ich kapitalizacja i na tej podstawie będziemy budować płynny indeks. W środę kontynuujemy rozmowę z naszymi partnerami i mam nadzieję, że dojdziemy już do szczegółowych ustaleń. W tej chwili chcielibyśmy zobrazować nasz region łącznie około 40 spółkami.