Z dużej chmury mały deszcz. Tak w dużym skrócie można opisać reakcję rynku walutowego na weekendowe wydarzenia w USA (nieudany zamach na Donalda Trumpa). Teoretycznie powinno to sprzyjać ucieczce kapitału w kierunku dolara. To z kolei oznaczałoby spadek pary EUR/USD. Euro jednak wyszło z tych opresji obroną ręką. To oznacza, że inwestorzy znów mogą spoglądać w stronę innych elementów rynkowej układanki. W tym tygodniu jest to chociażby posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Ten, w odróżnieniu od Rezerwy Federalnej, dokonał już pierwszej obniżki stóp procentowych, co w teorii powinno się przekładać na słabość euro. Od pewnego czasu euro jednak zyskuje na wartości, a para EUR/USD, która jeszcze w czerwcu była poniżej poziomu 1,07, w poniedziałek znów była powyżej 1,09. Czy EBC może w tym tygodniu wprowadzić więcej zamieszania rynkowego?
Bez niespodzianek
Decyzję EBC w sprawie stóp procentowych poznamy w czwartek. Ekonomiści nie spodziewają się jednak zaskoczeń. Ich zdaniem Europejski Bank Centralny powinien, przynajmniej na razie, wstrzymać się z dalszymi obniżkami stóp.
– W czerwcu argumentem za obniżką stóp o 25 pkt baz. był duży postęp w obniżaniu inflacji oraz wzrost przekonania Rady Prezesów EBC, że inflacja w średnim terminie powróci do 2 proc. r./r. Jednocześnie podtrzymano stanowisko, że kolejne decyzje będą uzależnione od napływających danych. Biorąc pod uwagę, że – jak wynika z minutes – decyzja nie została podjęta jednogłośnie, a napływające ostatnio dane nie odbiegały znacząco od oczekiwań, nie spodziewamy się żadnych zmian (ani parametrów, ani retoryki) w tym tygodniu. Kontynuacja cyklu obniżek jest naszym zdaniem możliwa we wrześniu, a jej prawdopodobieństwo zwiększa realny analogiczny ruch ze strony Fedu, chociaż posiedzenie we Frankfurcie odbędzie się tydzień wcześniej niż w Waszyngtonie – wskazują ekonomiści PKO BP.
– W przypadku Europejskiego Banku Centralnego kluczowe będą komentarze po posiedzeniu. Jak wskazały zapiski z posiedzenia EBC, niektórzy decydenci czuli się nieswojo z powodu czerwcowej obniżki stóp procentowych, żałując, że zobowiązali się do tego z wyprzedzeniem. Aspektem definiującym wrześniową obniżkę będzie więc dalsza trajektoria inflacji w usługach – podkreśla z kolei Mateusz Czyżkowski, analityk XTB.