Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 08.06.2021 05:00 Publikacja: 08.06.2021 05:00
Foto: Bloomberg
W ciągu ostatniego miesiąca stracił ponad 1 proc. Jak wskazują analitycy X-Trade Brokers, sytuacja na wykresie indeksu powinna wzbudzić czujność inwestorów. Poniedziałkowa sesja giełdowa w Azji miała mieszany przebieg i nie można było dostrzec wspólnego kierunku wśród indeksów z regionu. Japoński Nikkei zdołał zakończyć sesję wyżej, choć poniżej dziennych maksimów – zwracają uwagę eksperci. – Patrząc na indeks z technicznego punktu widzenia, na interwale dziennym widzimy, że cena testowała górną granicę struktury overbalance na poziomie 29 135 pkt, co pokrywa się z linią trendu spadkowego. Byki nie przebiły się powyżej i indeks wycofał się w okolice 29 000 pkt. W przypadku pogłębienia spadków pierwsze krótkoterminowe wsparcie dla Nikkei znajduje się w okolicy 28 500 pkt – podkreślają przedstawiciele X-Trade Brokers. Wspomniane przez nich wsparcie było już testowane w poprzednim miesiącu. W pewnym momencie wydawało się nawet, że podaż na dobre przejmie inicjatywę. Nikkei spadł bowiem w okolice 27 500 pkt. Od tego momentu zaczęło się jednak odbicie, które zaprowadziło indeks w okolice 29 000 pkt. Jeszcze w lutym był on przy poziomie 31 500 pkt. PRT
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Notowania „czarnego złota” odrobiły już część strat związanych z cłami, które na początku kwietnia zapowiedział Donald Trump. Droga do jeszcze wyższych poziomów cenowych jest jednak bardzo wyboista.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Nad bitcoinem znów zaczyna wschodzić słońce. Notowania najważniejszej z kryptowalut w ostatnim czasie ponownie idą do góry.
Złoto, po ustanowieniu nowego historycznego szczytu, który wypadł tuż pod poziomem 3500 USD za uncję, w ostatnich dniach zeszło na niższe poziomy. W poniedziałkowe popołudnie cena złota spadała o 0,3 proc., schodząc tym samym poniżej 3300 USD. Oznacza to, że w ciągu kilku dni cena kruszcu obniżyła się o ponad 200 USD.
Cena złota ustanowiła w poniedziałek nad ranem kolejny rekord – tym razem 3245,75 USD/oz. Później zeszła w okolice 3205 USD. Po południu była o 22 proc. wyższa niż na początku roku i o 35 proc. wyższa niż 12 miesięcy wcześniej. Obecnie wzrostowi cen złota sprzyja duża niepewność gospodarcza i geopolityczna. Czy jednak w nadchodzących miesiącach kruszec też będzie zyskiwał? O tym, że ma on spore szanse na dalsze zwyżki, przekonani się m.in. analitycy Goldmana Sachsa.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Z jednej strony ucieczka od ryzykownych aktywów, a z drugiej perspektywa obniżek stóp procentowych przez RPP, być może nawet jeszcze w maju, sprawiły że rajd w wykonaniu naszej waluty został bezlitośnie zatrzymany. Czas na ruch w drugą stronę?
Niepewność i niezdecydowanie wciąż dominują na rynku ropy naftowej. Jej notowania co prawda obroniły po raz kolejny ważne wsparcia, ale też nie mają sił, by powalczyć o mocniejszy ruch wzrostowy. W efekcie cena ropy odmiany WTI utknęła pod okrągłym poziomem 70 USD za baryłkę. Odpowiedź na pytanie co dalej uzależniona jest w dużej mierze od tego, co wydarzy się w kwestii ceł.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas