Inwestorzy szykują się na dalsze umocnienie amerykańskiej waluty w 2022 r. Według danych Bank of America, fundusze hedgingowe mają największe długie pozycje netto na dolarze od czerwca 2019 r. Wielu analityków uważa jednak, że aprecjacja amerykańskiej waluty może być w 2022 r. ograniczona, gdyż rynek już w dużym stopniu wycenił bardziej „jastrzębią" politykę Fedu.
– Zwykle dolar był silny w sześciomiesięcznych okresach poprzedzających pierwsze podwyżki stóp procentowych w USA. Mamy już jednak wycenione dwie, trzy podwyżki i możliwe, że rynek obligacji zaczyna już wyceniać ewentualny błąd w polityce pieniężnej – twierdzi Arjun Vij, zarządzający w JPMorgan Asset Management.
– Spodziewane jest umocnienie dolara w pierwszej połowie 2022 r. Fed zakończy w marcu skup obligacji, a w czerwcu zacznie podwyższać stopy. Dolar może stracić część siły w drugiej połowie roku, ale te zmiany będą umiarkowane. Wystarczą, by skorygować nadmierne zwyżki z okresu sprzed podwyżek stóp – uważa Naoya Oshikubo, zarządzający w Sumitomo Mitsui Trust Asset Management.
– Jeśli inflacja w USA wyhamuje w 2022 r., to niektórzy członkowie Komitetu Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej mogą opowiadać się za większą ostrożnością z podwyżkami stóp. Może więc dojść do sytuacji, w której Fed będzie nieco bardziej „gołębi", niż ludzie się spodziewają, ale inne główne banki centralne świata zaczną kierować się ku odejściu od ultraluźnej polityki pieniężnej. Taki scenariusz byłby najprawdopodobniej negatywny dla dolara – wskazuje David Adams, strateg z Morgan Stanley. HK