Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 16.03.2025 20:32 Publikacja: 12.02.2025 06:00
Foto: AFP
Warszawska giełda w ostatnich miesiącach mocno odstawała in minus od zagranicznych parkietów, ale zaczęła odrabiać zaległości. W poniedziałek WIG ustanowił historyczne maksimum, przekraczając psychologiczny poziom 90 tys. pkt. We wtorek dalej rósł.
Mimo tych zwyżek wyceny na GPW nadal są niższe niż na zagranicznych giełdach, ale nie brakuje inwestorów, którzy liczą na przecenę w Warszawie. Dobrze obrazuje to aktualny stan rejestru krótkiej sprzedaży. Liczba pozycji przekraczających 0,5 proc. netto (tylko takie są raportowane) systematycznie rośnie. W połowie zeszłego roku było ich zaledwie kilka. Jesienią kilkanaście. Dziś jest 20.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ministerstwo Finansów zaoferuje do sprzedaży 18 marca obligacje o łącznej wartości 6-10 mld zł serii OK0127, WS0429, PS0130, WZ0330, DS1034 - podał resort w komunikacie.
W części aktywów strategicznych, ważnych dla Polski, będziemy stosowali dłuży horyzont inwestycyjny, ale też określiliśmy takie, które będą w naszym portfelu przez krótszy okres. Myślę, że przynajmniej jedna spółka z naszego portfela pojawi się na GPW – mówi Piotr Matczuk, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Wszystko, co przedsiębiorcy powinni wiedzieć o przetargach, znajdą w serii specjalistycznych dodatków, które wyda „Rzeczpospolita”. Tak wyczerpującego kompendium wiedzy na ten temat nie było dotąd na rynku.
Nie potrzebujemy w Unii 27 rynków kapitałowych, potrzebujemy jednego, by firmy szukające finansowanie znalazły jego źródło - mówi komisarz UE Maria Luís Albuquerque. Opowiada o budowie Unii Oszczędności i Inwestycji, której plan Bruksela ujawni 19 marca.
Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego, BM BNP Paribas będzie gościem Dariusza Wieczorka w dzisiejszym programie „Prosto z Parkietu”. Start rozmowy o godz. 12.00.
Koniunktura na krajowym rynku akcji stała się mocno zależna od nastawienia inwestorów zagranicznych do polskich aktywów. Silny rynek potrzebuje jednak silnych lokalnych inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych.
Utrzymująca się wciąż niepewność, związana głównie z polityką i decyzjami Donalda Trumpa w połączeniu z obawami dotyczącymi perspektyw amerykańskiej i globalnej gospodarki, nadal niekorzystnie wpływa na nastroje na rynkach finansowych.
W tym roku prognozujemy wzrost budownictwa infrastrukturalnego na poziomie przynajmniej 8 proc., w kolejnym 5–6 proc. – mówi Szymon Jungiewicz, dyrektor zespołu analiz rynku budowlanego w PMR Experts.
Kolejny dzień i kolejny mocny popytowy akcent na GPW. Indeks dużych spółek kończy tydzień na szczycie obecnej fali hossy.
Zapał inwestorów do zakupów akcji nie słabnie. Końcówka tygodnia na giełdzie w Warszawie została zdominowana przez kupujących, co przełożyło się na nowe szczyty hossy.
Finałowa sesja tygodnia na rynku warszawskim skończyła się mocnym wzrostami najważniejszych indeksów.
Życie wraca na Wall Street wraz ze zmniejszeniem ryzyka paraliżu amerykańskiego rządu, po tym jak lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer cofnął swoją deklarację, iż zablokuje proponowaną przez Republikanów ustawę o wydatkach. Sami Demokraci pozostają jednak podzieleni, a wielu z nich nie będzie w stanie zaakceptować proponowanych cięć wydatków federalnych.
Inwestorzy oczekują przede wszystkim zysków. Ale ten zysk musi być przez kogoś wypracowany. I bynajmniej nie tylko przez osoby ze szczytów władzy korporacyjnej, ale także (a może przede wszystkim) przez rzesze pracowników na stanowiskach „produkcyjnych” generujących rzeczywistą wartość firmy. Czy to w formie rzeczywistej produkcji, czy prac badawczych, czy różnego rodzaju usług.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas