Standard & Poor’s utrzymuje wysoki rating PZU. Perspektywa w górę

W najnowszym raporcie agencja S&P Global Ratings podtrzymała ocenę ratingową Grupy PZU na poziomie A-, jednocześnie zmieniając perspektywę ze stabilnej na pozytywną.

Publikacja: 28.05.2024 11:28

Standard & Poor’s utrzymuje wysoki rating PZU. Perspektywa w górę

Foto: Adobestock

Agencja S&P zrewidowała w opublikowanym we wtorek raporcie perspektywę dla Grupy PZU (PZU, PZU Życie oraz TUW PZUW) ze stabilnej na pozytywną. Wskazałą m.in. na dobre wyniki operacyjne w 2023 r. i w pierwszym kwartale 2024 r., a także solidną pozycję kapitałową i znaczące bufory kapitałowe nawet w skrajnych scenariuszach stress testów.

- Perspektywa pozytywna wskazuje, że możemy rozważyć podniesienie oceny ratingowej, jeśli Grupa nadal będzie przechodzić z powodzeniem nasze hipotetyczne testy warunków skrajnych, a jej efektywność w obszarze ubezpieczeń i bankowości pozostanie wysoka i stabilna – napisali analitycy Standard & Poor’s.

W poprzednim raporcie z 1 marca 2024 r. S&P podtrzymała dla PZU ocenę A- z perspektywą stabilną. W uzasadnieniu dokonanej teraz zmiany perspektywy na pozytywną analitycy docenili Grupę PZU za udokumentowane osiągnięcia w realizacji strategii, w tym ambitnych celów postawionych przed biznesem ubezpieczeniowym i bankowym. Wskazali też wysoki zysk netto i zwrot na kapitale w 2023 r., znacząco lepsze od rezultatów konkurentów w kraju i za granicą, oraz kontynuację dobrych wyników w pierwszym kwartale tego roku. W ocenie analityków S&P, Grupa PZU skutecznie odpowiada na wyzwania na rynku ubezpieczeniowym.

- Uważamy, że Grupa dalej będzie osiągała ponadprzeciętne wyniki, gdyż PZU w ostatnich latach obronił swoją wiodącą pozycję na rynkach ubezpieczeń majątkowych i na życie w Polsce – napisali analitycy S&P.

Oczekują oni przy tym, że Grupa PZU będzie wciąż osiągać wyniki lepsze od konkurentów, wypracowując w latach 2024-2026 roczne zyski na poziomie 3,6-5,5 mld zł, co przełoży się na zwrot na kapitale w przedziale 13-17 proc.

Przy okazji zmiany perspektywy na pozytywną S&P podkreśliło także mocną pozycję kapitałową Grupy PZU, pomimo regularnych wypłat stosunkowo wysokich dywidend.

S&P Global Ratings ocenia PZU od 2004 r. i ocena ta nigdy nie znalazła się poniżej poziomu A-.

Kurs akcji PZU na warszawskiej GPW jest w trendzie spadkowym. Wyraźnie oddalił się od rekordowego poziomu przeszło 55 zł, który osiągał dwa tygodnie temu po ogłoszeniu rekomendacji zarządu w sprawie wypłaty sowitej dywidendy z zysku za 2023 r. We wtorek przed godziną 11 za jedną akcję PZU trzeba było zapłacić poniżej 50 zł.

Finanse
Drastyczny spadek udziału kredytów w gospodarce
Materiał Promocyjny
Transakcje M&A - ryzyka, trendy, praktyka
Finanse
Przegląd kadry na GPW. Szykują się kolejne zmiany w zarządzie?
Finanse
Czy giełdowe byki stać na wyprowadzenie kolejnego ciosu?
Finanse
Stanisław Kluza, ekonomista SGH: Państwo jest zamożne zamożnością obywateli
Finanse
Sławomir Panasiuk oficjalnie wiceprezesem GPW
Finanse
MF sprzedało na przetargu zamiany obligacje za 7,2 mld zł