– Do końca roku chcemy przygotować strategię, a następne przekazać ją do konsultacji i zebrać opinie rynku. Będziemy nad nimi pracować i chcemy, aby rząd przyjął strategię na początku przyszłego roku – stwierdziła minister finansów Teresa Czerwińska podczas Kongresu Rynku Kapitałowego, którego organizatorem była grupa KDPW oraz Wydział Zarządzania UW, a patronem medialnym – „Parkiet".
– Chcemy, aby rynek kapitałowy spełniał funkcję akumulacyjną i inwestycyjną dla gospodarki, i robił to w sposób najpełniejszy i najbardziej efektywny – dodała. Czerwińska nie ukrywa, że MF myśli o wprowadzeniu m.in. zachęt podatkowych, chociaż to, czy faktycznie znajdą się one w finalnej wersji strategii, nie jest jeszcze przesądzone.
Przedstawiciele rynku nie ukrywają jednak, że ze strategią oraz programem PPK wiążą duże nadzieje. W powszechnej opinii są to główne elementy, które mogą tchnąć nowe życie w rynek kapitałowy, a ten w ostatnim czasie przeżywa trudne chwile. – Mamy bardzo dobrze zorganizowany rynek. Punkt wyjścia jest więc dobry. Rynkowi potrzeba natomiast kapitału. PPK mogą być więc impulsem dla rynku – przekonywał Maciej Trybuchowski, prezes KDPW.
– PPK mają szansę zbudować, przynajmniej w regionie, największą bazę inwestorów. Jeśli jednak nie podniesiemy standardów, ta szansa może zostać niewykorzystana. Informacje o śmierci rynku są przedwczesne. Sytuacja jest trudna, ale trzeba wyciągnąć z niej wnioski. Mamy jednak inicjatywy, które dają nadzieję – mówił Paweł Borys, prezes PFR.
Podczas kongresu nie zabrakło także wątku KNF. – W komisji zachowana jest ciągłość działania. Mam świadomość wyzwań, w tym m.in. utrzymania reputacji urzędu w związku z ostatnimi wydarzeniami. Jestem gotów podjąć się tego wyzwania. Pracujemy bardzo intensywnie i jestem przekonany, że pracownicy KNF są wysoko wykwalifikowani – mówi Jacek Jastrzębski, nowy przewodniczący KNF.