Na mocy porozumienia, strony deklarują współpracę m.in. w zakresie intensyfikacji informatyzacji rynku płatniczego i finansowego z wykorzystaniem technologii rejestrów rozproszonych oraz wdrażania nowatorskich rozwiązań technologicznych w obszarach regulacyjnych i nadzorczych. KDPW jest kolejną instytucją, obok UKNF, której KIR udostępni własną platformę blockchain.

- Dzięki porozumieniu z KIR mamy okazję stworzyć infrastrukturę do współtworzenia jednolitego, bezpiecznego i zaufanego systemu dedykowanego współpracy w obszarze nowoczesnych i innowacyjnych usług finansowych. Będzie to pozytywnie wpływało na rozwój całego sektora finansowego, a także innych obszarów gospodarki – wskazuje Maciej Trybuchowski, prezes KDPW.

KDPW stworzył platformę blockchain dla rynku kapitałowego, która od 1 lipca br. zapewnia obsługę procesu sporządzania oraz udostępniania emitentom  wykazu osób uprawnionych do udziału w walnym zgromadzeniu. Na platformie uruchomiona została także aplikacja eVoting, która pozwala na zdalne oddawanie głosów na walnych zgromadzeniach.

- Na świecie technologia blockchain znajduje coraz powszechniejsze zastosowania. To narzędzie jutra, które jest już dziś wykorzystywane do budowania gospodarki przyszłości. W Polsce na razie mamy na swoim koncie pionierskie wdrożenia w sektorze finansowym, ale widzimy także niebagatelny potencjał do zastosowania rejestrów rozproszonych w administracji publicznej – podkreśla Piotr Alicki, prezes KIR.

KIR pełni rolę platformy technologicznej (hub) i kreatora nowatorskich narzędzi, których funkcją jest wspieranie rozwoju szeroko pojętej cyfrowej gospodarki. Dysponuje infrastrukturą informatyczną do wdrażania zaawansowanych przedsięwzięć, realizowanych również na styku świata finansów i organów  regulacyjno-nadzorczych.