W czwartek przy okazji Dnia Edukacji Narodowej odbył się również Dzień Edukacji Finansowej, którego organizatorem była Fundacja GPW, a patronem medialnym „Parkiet". Jeden z głównych punktów agendy stanowiła debata „Wyzwania dla edukacji finansowej Polaków oraz instytucji rynku kapitałowego". Poprowadził ją Andrzej Stec, redaktor naczelny „Parkietu". Uczestnicy dyskusji podkreślali, że poziom wiedzy finansowej Polaków wciąż jest stosunkowo niski i poprawa w tym zakresie jest koniecznością. Teorię w tym wypadku czasami trudno jest jednak przekuć w praktykę.
Konieczna edukacja
– Świadomość finansowa Polaków rośnie, natomiast nie obejmuje ona kwestii związanych z długoterminowym oszczędzaniem. Myślę, że w tym obszarze jest najwięcej wyzwań – mówiła Renata Oszast, dyrektor generalna w Ministerstwie Finansów.
– Jak pokazują badania, stan wiedzy finansowej jest dramatycznie zły. Są natomiast podejmowane różne działania, również przez UKNF. Stopniowo docierają one do coraz większej grupy osób. Natomiast jest to długoterminowa praca, wymagająca zaangażowania wielu instytucji. Nieoceniona jest również tutaj rola szkół – podkreślała Agata Gawin, dyrektor w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego.
Rola szkół w edukacji finansowej wzbudziła sporo emocji wśród panelistów.
– W przyszłym roku mija 20 lat od wprowadzenia do szkół przedmiotu podstawy przedsiębiorczości. Wciąż jeszcze nie ma on wysokiej rangi, nadal brakuje dostatecznie przygotowanych nauczycieli, ale uważam, że przez te 20 lat i tak udało się dużo zrobić. Każda zmiana podstawy programowej sprzyjała kształtowaniu umiejętności oraz kładła większy nacisk na sprawy finansowe i praktyczne umiejętności. Myślę więc, że nie jest aż tak źle i możemy optymistycznie patrzeć w przyszłość, szczególnie mając na uwadze aktywność i zaangażowanie różnych instytucji w proces edukacji finansowej – podkreślał Tomasz Rachwał z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.