W języku polskim trudno o jednoznaczny odpowiednik, bo „sprytny” brzmi lekko pejoratywnie, a „mądry” czy „inteligentny” także nieco odchodzą od oryginalnego znaczenia. Smart to także ideologia funkcjonowania, podejście do życia i filozofia, którymi kierują się młode i innowacyjne firmy – start-upy.
W naturze start-upu jest koncentracja na rozwoju, podejmowanie działania, umiejętność dostosowania działań do zmieniających się zdarzeń i sytuacji. Celem nadrzędnym jest wprowadzenie na rynek czegoś nowego lub lepszego niż dotychczas, a wyzwaniem jest, aby innowacyjnością rozwiązania wyprzedzić majętniejszą konkurencję. Start-upy muszą być zatem smart w każdym calu. Po przeciwnej stronie układanki rynkowej znajdują się fundusze kapitałowe, których podejście także powinno być smart, bo ich zadaniem jest poszukiwanie jak największej stopy zwrotu. Cel ten mogą zrealizować, oferując smart money: finansowanie połączone z wartością dodaną, co pozwoli, aby start-up stał się „smartupem”.
W Polsce funkcjonuje wiele możliwości finansowania młodych firm w ramach programów państwowych, a także prywatnego kapitału venture. Mając rewolucyjny pomysł, zgrany i kompetentny zespół, można stosunkowo łatwo sięgnąć po kapitał założycielski, który pozwoli na stworzenie produktu i przetestowanie go na rynku. Brakuje natomiast systemowych rozwiązań wspierających innowacyjność i kształtujących podejście do kreowania nowatorskich pomysłów. To miejsce wypełniają właśnie fundusze smart, zapewniając w ten sposób większą szansę sukcesu rynkowego.
Smartny zatem powinien być cały rynek. Dlatego warto szukać savvy founders – osób, które są pasjonatami w danej dziedzinie i zależy im nie tylko na finansowym sukcesie, meaningful ideas – koncepcji, które mają potencjał zmieniać świat, agile teams – zwinnych i gotowych na zmieniające się wyzwania zespołów, relevant solutions – rozwiązań odpowiadających na aktualne potrzeby społeczne, a przede wszystkim trusted partnerships – opartych na zaufaniu relacji, które zapewnią realizację stawianych przez obie strony celów.
Istotną wartością, jaką oprócz finansowania mogą zaoferować fundusze, jest zapewnienie niezbędnego wsparcia, m.in. prawnego, księgowego, marketingu, a nawet sprzedaży. To z jednej strony generuje koszty i wymaga aktywnego zaangażowania się w rozwój start-upu, ale też buduje renomę działań funduszu, który dzięki temu chętniej będzie wybierany przez founderów kolejnych innowacyjnych firm. Fundusze smart gwarantują przecieranie szlaków i nawiązywanie kontaktów, co pozwala na szybszy rozwój i skalowanie biznesu, organizują kolejne rundy finansowania, a wreszcie doprowadzają do exitu – nadrzędnego celu obu stron.