Arkadiusz Kramza, partner PwC
Standard ten będzie obowiązywał od 1 stycznia 2023 r. MSSF17 spowoduje znaczące zmiany w sposobie prezentacji informacji finansowych, a jego wdrożenie wymaga znacznego planowania. Warto przyjrzeć się szczegółowo, co to może oznaczać dla inwestorów i akcjonariuszy notowanych ubezpieczycieli.
MSSF17 umożliwi skuteczniejsze wykorzystanie danych, poprawę funkcji finansowych i dostarczy lepszych informacji do podejmowania decyzji. Ostatecznie MSSF17 dotyczy tego, jaką historię spółki ubezpieczeniowe chcą opowiedzieć o sobie właśnie finalnie inwestorom... To może fundamentalnie zmienić dotychczasowe praktyki księgowe i sprawozdawcze. Będzie też miało wpływ na kształt oraz paletę produktów oferowanych klientom firm ubezpieczeniowych – zwłaszcza w zakresie eliminacji produktów niezyskownych według miar MSSF17 oraz sposobie łączenia pozostałych produktów.
O co tak naprawdę chodzi? Ten nowy standard w uproszczeniu narzuca na ubezpieczycieli konieczność mierzenia realizowanej marży produktu w pełnym okresie jego trwania oraz jej równomiernego rozpoznawania w czasie. W teorii standard ten kładzie mocny nacisk na porównywalność poprzez narzucenie podejścia zgodnego z rynkiem („market consistent”) oraz wykazania explicite poszczególnych narzutów czy marginesów bezpieczeństwa uwzględnionych w wycenie. Dziś rachunkowość zakładów ubezpieczeń jest pewnie najmniej zrozumiała spośród wszystkich branż i najmniej porównywalna z innymi sektorami, celem tej nowej regulacji jest zmienić ten stan rzeczy.
Z naszej analizy wynika, że większość zakładów ubezpieczeń w Polsce, także tych będących spółkami zależnymi zagranicznych właścicieli, jest już mocno zaawansowana w budowie modeli koniecznych do wdrożenia nowych zasad. Głównie trwa obecnie dostosowanie do potrzeb standardu MSSF17 procesów zbierania danych, dokonywania przeliczeń i analizy wyników. Przed firmami z branży ubezpieczeniowej – natomiast jeden z najważniejszych elementów całego skomplikowanego nowego procesu – czyli wypracowanie komunikacji z rynkiem i głównymi interesariuszami. Wdrożenie nowego standardu przekłada się nie tylko na obowiązek przygotowania sprawozdań finansowych według nowego wzoru, ale wymaga także wyznaczenia nowych KPI dla zarządów i kadry menedżerskiej, opartych o nową segmentację biznesu czy zmiany w raportowaniu zarządczym, kluczowym w ocenie rentowności poszczególnych linii biznesowych i produktów. A tu czeka ubezpieczycieli wiele niewiadomych, m.in. kiedy w pełni przejść na nowe miary i czy na pewno miary te są lepsze od tych obecnie stosowanych? Jest tak na pewno dla produktów życiowych, ale czy spółki majątkowe tak łatwo zrezygnują z dobrze sprawdzonych miar – tutaj nie wszyscy mają taką pewność. Jeśli tak, to standard MSSF17 będzie musiał ewoluować w zakresie dodatkowych ujawnień. Osobnym tematem jest wyjaśnienie różnic powstałych na moment wdrożenia nowego standardu. Zmiany są tak fundamentalne, że znalezienie wspólnego mianownika pomiędzy wartościami raportowanymi dzisiaj a tymi w przyszłości może się okazać niemożliwe. Część z zakładów ubezpieczeń porzuciła już tę drogę i na dziś stara się przygotować możliwie szeroko dane porównawcze, wykraczając daleko poza obowiązkowy rok 2022.