Zaufany system obiegu dokumentów oparty na blockchainie to odpowiedź na potrzeby wszystkich firm, które chcą zastąpić papierowe rozwiązania i dla których bezpieczne współdzielenie dokumentów lub podpisywanie umów na odległość jest istotne z biznesowego punktu widzenia.
Blockchain i będąca jego podstawą technologia rozproszonego rejestru (distributed ledger technology – DLT) to rewolucja, która ma szansę zmienić sposób, w jaki funkcjonuje cyfrowa gospodarka. Pierwsze wdrożenia już dziś pokazują, jak mechanizmy zabezpieczenia integralności danych i niezaprzeczalności w blockchainie mogą być wykorzystane przez banki do wypełnienia wymogów prawnych trwałego nośnika informacji. Jednak unikalne cechy tej technologii umożliwiają jej znacznie szersze, biznesowe zastosowanie, wykraczające poza regulacyjne aspekty trwałego nośnika. Blockchain umożliwia kompleksową, w pełni cyfrową, wysoce bezpieczną i regulowaną, wymianę wszelkich informacji biznesowych. Dzięki wykorzystaniu rozwiązań opartych na tej technologii możemy pozbyć się kosztownych i czasochłonnych rozwiązań związanych z papierowym obiegiem dokumentów.
Zrozumieć blockchain i rozproszony rejestr
Podstawowymi zaletami oferowanymi przez blockchain są decentralizacja, rozproszenie, kryptograficzne bezpieczeństwo, przejrzystość i niezmienność wszystkich zapisanych informacji. Co to oznacza? Najpierw odpowiedzmy na pytanie, jak i gdzie zapisywane są informacje.
Informacja (np. dokumenty czy inne cyfrowe dane) w blockchainie zapisywana jest w postaci łańcucha bloków. Dane połączone są między sobą formułami matematycznymi tak, że jakakolwiek próba ich modyfikacji powoduje wygenerowanie nowego fragmentu łańcucha, czyli po prostu zapisanie nowej wersji. Jednocześnie zachowane zostają poprzednie wersje zapisu, a fakt zmiany zostaje uwieczniony w systemie. To gwarantuje autentyczność, czyli niezmienność danych, i pełną chronologiczną historię zapisów, tworząc niezaprzeczalną ścieżkę audytu.
Technologia rozproszonych rejestrów nie jest typową bazą danych opartą na centralnym serwerze. Właściciel serwera jest de facto właścicielem i dysponentem jego zawartości i zawsze może usunąć lub zmodyfikować dane. W przeciwieństwie do konwencjonalnej scentralizowanej bazy danych rozproszony rejestr jest współużytkowany w wielu współpracujących ze sobą węzłach. Każdy węzeł w sieci posiada częściową kopię rejestru. Rozproszony charakter sieci oznacza, że ??żaden organ centralny nie kontroluje przechowywanych na niej danych. Węzły sieci muszą osiągnąć konsensus, zanim dane mogą zostać dodane lub zmienione.