Iwona Gębusia, Kancelaria Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy
24 grudnia 2019 r. Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła dokument: „Dobre praktyki dla jednostek zainteresowania publicznego dotyczące zasad powołania, składu i funkcjonowania komitetu audytu" („Dobre praktyki"). We wspomnianym opracowaniu organ nadzoru sformułował szereg rekomendacji pod adresem m.in. spółek z rynku regulowanego, z których część wykracza poza ścisłe restrykcje zawarte w unormowaniach prawnych.
Jednym z przykładów zalecenia KNF, rozszerzającego powinności jednostek zainteresowania publicznego (JZP), jest wymóg niezależności członków komitetu audytu spółek z rynku regulowanego.
Stosownie do ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym większość członków komitetu audytu, w tym jego przewodniczący, powinna spełniać kryterium niezależności od JZP. Wspomniany wymóg jest określony poprzez enumeratywne wyliczenie listy przesłanek negatywnych, wykluczających legitymowanie się tym kanonem przez członków władz.
W myśl wspomnianej regulacji uznaje się, że członek komitetu audytu jest niezależny od danej JZP, zwłaszcza jeżeli nie utrzymuje, ani w okresie ostatniego roku od dnia powołania nie utrzymywał, istotnych stosunków gospodarczych z daną JZP lub jednostką z nią powiązaną, bezpośrednio lub będąc właścicielem, wspólnikiem, akcjonariuszem, członkiem rady nadzorczej, lub osobą należącą do kadry kierowniczej wyższego szczebla, w tym członkiem zarządu.