Nowy zielony ład indeksów

Kluczowa z punktu widzenia nowych regulacji będzie końcówka przyszłego roku.

Publikacja: 13.03.2020 05:00

Tomasz Wiśniewski, GPW

Tomasz Wiśniewski, GPW

Foto: materiały prasowe

Od początku 2020 r. w krajach Unii Europejskiej w pełni obowiązują nowe zasady administracji wskaźnikami rynków finansowych, tzw. regulacje BMR. Nowe regulacje nakładają na podmioty obliczające indeksy i benchmarki konkretne wymogi odnośnie do zasad ich konstrukcji, nadzoru i zarządzania. Sam proces pełnienia funkcji administratora jest licencjonowany i podlega nadzorowi. Zgodnie z rejestrem Europejskiego Nadzoru Rynków Kapitałowych takie wymogi obecnie spełniają 84 podmioty. Z Polski w tym rejestrze znajduje się tylko jedna firma – GPW Benchmark.

Nowe regulacje w zakresie zarządzania wskaźnikami rynków finansowych to jednak preludium do tego, co może nas czekać w najbliższej przyszłości. Zgodnie z decyzjami Parlamentu Europejskiego i Rady Unii, standardowe zasady konstrukcji indeksów będą musiały odnosić się do zagadnień ESG, czyli czynników z zakresu ochrony środowiska, polityki społecznej i ładu korporacyjnego.

Zgodnie ze standardowym podejściem do procesu konstrukcji indeksów pod uwagę bierze się wielkość spółki, najczęściej mierzoną wartością akcji w wolnym obrocie. Dodatkowo można uwzględnić wiele innych kryteriów, wśród których najczęściej spotykane to: wolumen obrotów, zmienność kursu czy przeciętny poziom spreadu. Kolejnym etapem konstrukcji indeksu jest zdefiniowanie kategorii określonych spółek. W przypadku indeksu sektorowego tym kryterium jest wspólna branża. W przypadku spółek dywidendowych pod uwagę brana jest stopa dywidendy. Do tego jeszcze dochodzą kwestie zasad aktualizacji listy uczestników indeksu przeprowadzane w ramach zmian okresowych i nadzwyczajnych.

W tym kontekście wprowadzenie wymogów Unii Europejskiej oznacza uzupełnienie standardowego procesu o dodatkowy etap, który będzie poprzedzał kolejne działania. Oznacza to, że do danego indeksu zostaną zakwalifikowane spółki pod warunkiem spełnienia określonych wymogów wynikających z przyjętych zasad ESG.

Zgodnie z harmonogramem przyjętym przez Europejski Parlament, administratorzy indeksów do końca kwietnia tego roku muszą zakomunikować czy udostępniane przez nich wskaźniki we własnych metodykach uwzględniają bądź nie cele z zakresu ochrony środowiska, polityki społecznej i ładu korporacyjnego.

Wyższe wymogi zostają postawione wobec wskaźników istotnych – w przypadku naszego rynku takim wskaźnikiem jest WIG20. Tutaj administratorzy będą zobligowani do przedstawienia szczegółowych informacji dotyczących tego, czy i w jakim zakresie zapewniony jest stopień ogólnego dostosowania do celu redukcji emisji dwutlenku węgla lub informacje dotyczące osiągnięcia celów porozumienia paryskiego.

Kluczowa z punktu widzenia nowych regulacji będzie końcówka przyszłego roku. Do 31 grudnia 2021 r. administratorzy w odniesieniu do każdego z udostępnianych wskaźników muszą przedstawiać informacje, w jaki sposób metoda ich opracowywania jest dostosowana do celu redukcji emisji dwutlenku węgla lub osiąga cele porozumienia paryskiego. Tym samym nowy zielony ład europejski znajdzie również swój wyraz w procesie zarządzania indeksami giełdowym.

Kto wie, czy to właśnie te zmiany nie wpłyną w najsilniejszym stopniu na dostosowanie spółek do wypełniania wymogów ESG. W sytuacji kiedy przewagę zdobywają fundusze pasywne, replikujące określone indeksy, inwestycje w poszczególne spółki będą uzależnione od obecności w danym indeksie, a ta będzie zależeć od wypełniania wymogów środowiskowych, społecznych i z zakresu ładu korporacyjnego.

Felietony
Tantiemy – sztuka zarabiania na cudzej kreatywności
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Felietony
Najgorętsza dekada od wojny
Felietony
Ślimacze tempo transpozycji
Felietony
Deregulacja? To nie takie proste
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Felietony
Omnibus – zamrażanie czasu
Felietony
Fundusze mogą rozwiązać dylematy inwestorów