Agnieszka Machoń, alumn IV edycji CEE Fintech Leaders Forum, programu Fundacji im. Lesława A. Pagi
W ostatnich latach sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej znaczącą siłą kształtującą kierunek, w którym zmierza gospodarka. Finanse nie są wyjątkiem. Już dziś niektóre ich działy w niczym nie przypominają tego, z czym tradycyjnie kojarzyliśmy usługi związane z obrotem pieniężnym. Sztuczna inteligencja pozwala firmom na znaczące redukcje kosztów – efekt daleko idącej automatyzacji czy wzrost przychodów wynikający z optymalizacji procesów bądź ulepszonej oferty.
Zgodnie z prognozami McKinsey Global Institute sztuczna inteligencja może zwiększyć wartość globalnej ekonomii aż o 13 bilionów USD do roku 2030. Jest to równoznaczne z rocznym wzrostem PKB o ok. 1,2 proc. W krajach CEE – w szczególności wśród członków Grupy Wyszehradzkiej – zauważalny jest silny trend skierowany na rozwój tej technologii: w 2018 r. ufundowanych zostało wiele organizacji wspierających środowiska biznesowe w digitalizacji i automatyzacji, np. słowacka Artificial Intelligence Platform (AmCham Slovakia) czy węgierska AI Coalition. Eksperci z tych think tanków we współpracy ze środowiskami akademickimi oraz agendami rządowymi stanęli przed zadaniem stworzenia wspólnej strategii rozwoju AI w naszym regionie.
Wśród głównych efektów szerokiej implementacji sztucznej inteligencji w sektorze fintech wymieniane są: osłabienie powiązań, którymi historycznie połączone były tradycyjne instytucje finansowe, z czym związane jest również daleko idące zreformowanie ich modeli operacyjnych; odwrócenie dynamiki konkurencyjnej; zmiany w strukturze zatrudnienia i związana z tym konieczność stworzenia siły roboczej wykorzystującej AI, a nie stojącej do niej w opozycji. Jednocześnie na horyzoncie widnieje też wiele wyzwań: brak jasnych i kompleksowych regulacji dotyczących szybko wprowadzanych innowacji, często bardzo wysokie koszty implementacji (w szczególności w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw) czy też kwestia odpowiedzialności maszyn za decyzje podejmowane w ramach automatyzacji.
Sztuczna inteligencja odznacza się szerokim potencjałem zastosowań przy restrukturyzacji przedsiębiorstw – od daleko idących optymalizacji kosztów po kreowanie zupełnie nowej wartości czy rozbudowę oferty produktowo-usługowej. Jednak do tej pory firmy zdawały się wykorzystywać głównie pierwszą z wymienionych możliwości, niejako zaniedbując ogromny potencjał drzemiący w ulepszaniu łańcucha wartości.