Takim instrumentem powinna być unia rynków kapitałowych i wspierająca ją instytucja wykonawcza executive office (niezależnie jak się nazwie taką instytucję wykonawczą). URK powinna przygotować Europę także na takie kryzysy jak obecny, dysponując potężnymi środkami i stabilizującymi instrumentami finansowymi.
Paradygmaty wszystkich rynków kapitałowych zostają w 2020 r. drastycznie zmienione, a nawet unicestwione globalnie w sposób naturalny, a nie jak do tej pory przez lokalne mikrokryzysy. Najwyższy czas zrozumieć potrzebę integralności europejskiego rynku kapitałowego. Niestabilność na rynkach potrwa na pewno przez okres nie krótszy niż dwa lata. Optymistycznie, w 2022 r. wrócimy na kapitałowych rynkach europejskich do dzisiejszego poziomu. Możemy wrócić silniejsi po rozpoczynającym się kryzysie pod warunkiem niepopełniania tych samych błędów oraz wykorzystania nauk płynących z obecnego kryzysu („never waste a crisis") do wzmocnienia integralności kapitałowego rynku europejskiego.
Niestety, ale założenia funkcjonowania rynków kapitałowych wymagają zmian w całej aksjologii i wartościach. Europejski rynek kapitałowy wymaga nowego DNA. Jednym z elementów może być „stabilizator" europejskiego rynku kapitałowego. Normatywnie i regulacyjnie nie da się już wzbudzić zaufania inwestorów. Inwestor odzyska zaufanie do rynku kapitałowego, widząc, że po obecnym kryzysie zostały zamontowane „bezpieczniki" i systemowe rozwiązania stabilizujące.
Nie ma szans nawet w tak turbulentnej rzeczywistości, jak obecna, na bardziej pozytywną informację dla wszystkich inwestorów niż stworzenie stabilnego i integralnego europejskiego rynku kapitałowego wraz z executive office z potężnymi rezerwami i budżetem. Uruchomienie URK może stać się nowym paradygmatem rozwoju całej europejskiej gospodarki, choć dziś może wydawać się to wizją czysto futurystyczną. Zadanie jest ułatwione, bowiem 90 proc. prac koncepcyjnych zostało już wykonanych przez Komisję Europejską, Radę i Parlament Europejski. Pozostała faza wykonawcza i instytucjonalna. Obecny kryzys pokazuje, że nic nie daje większego poczucia stabilności niż integralny rynek rynków kapitałowych i instytucja koordynująca potencjalne rezerwy inwestycyjne na wypadek pogłębiającego się kryzysu.
Prace przygotowawcze nad stworzeniem URK w dotychczasowej formule są na bardzo zaawansowanym etapie. Komisja Europejska zrealizowała wszystkie działania, do których zobowiązała się w planie działania na rzecz URK z września 2015 r. oraz w przeglądzie śródokresowym z czerwca 2017 r. Działania te obejmują wnioski z tworzenia na jednolitym rynku kapitałowym możliwości dla przedsiębiorstw i inwestorów dzięki nowym ogólnounijnym produktom i usługom, a także skuteczniejszemu wsparciu sektora finansowego. Państwa członkowskie osiągnęły porozumienie w sprawie 10 spośród 13 złożonych przez Komisję wniosków ustawodawczych dotyczących URK. Zahamowanie prac nastąpiło m.in. po analizach wpływu na rynki kapitałowe wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.