Zdaniem uczestników tej dyskusji kluczowe jest zmodyfikowanie i wykorzystanie idei Unii Rynków Kapitałowych. Działania powinny dotyczyć przedsiębiorstw publicznych, jak i prywatnych. Komisja Europejska rozważa powołanie europejskiego funduszu IPO, który będzie źródłem finansowania nie tylko emisji pierwotnych, ale również wtórnych. Tego typu działania powinny przywrócić równowagę gospodarki oraz – w zależności od konkretnych przypadków – zmobilizować państwa członkowskie do tworzenia funduszy w ramach partnerstw publiczno-prywatnych. Różne pakiety bodźców powinny obejmować specjalne finansowanie pomostowe dla rentownych przedsiębiorstw, które planowały debiuty giełdowe w ostatnim czasie, szczególnie od ogłoszenia epidemii. Ważnym stymulatorem może być wsparcie w zakresie opodatkowania. Tutaj znaczenie mogą mieć takie działania, jak potrącanie podatków w celu wspierania inwestycji transgranicznych czy wprowadzenie ulg podatkowych dla spółek, które wejdą na giełdę.
Pomimo że rynki – szczególnie w marcu – podlegały ekstremalnej zmienności, giełdy pozostawały otwarte, aby zapewnić adekwatną wycenę notowanych instrumentów finansowych. Pomimo ekstremalnych warunków handlowych giełdy nadal oferowały płynność, bezpieczeństwo i niezawodność handlu, co spowodowało znaczny wzrost wolumenu obrotów na rynkach zorganizowanych.
Unia Rynków Kapitałowych powinna stać się centralnym punktem wszelkich starań na rzecz dokapitalizowania gospodarki europejskiej i zapewnienia obywatelom unii udziału w zyskach ekonomicznych z udostępnionych funduszy ratunkowych. Zauważono, że źródłem finansowania może być gotówka zgromadzona w sektorze bankowym, która powinna być aktywowana przez działania władz unii. Za zmianą obecnej sytuacji może stać również synergia między programami Unii Rynków Kapitałowych, zrównoważonymi finansami i programami finansowania małych i średnich firm.
Specjalne finansowania pomostowe powinny dawać przedsiębiorstwom dostęp do kapitału w celu utrzymania bieżącej działalności oraz realizacji przyjętego harmonogramu działań w kolejnych miesiącach, co ułatwiałoby ewentualne wznowienie działań w kierunku oferty publicznej. Gdy rynki akcji ponownie się ustabilizują, finansowanie UE może zostać utrzymane lub częściowo przekształcone w kapitał własny, aby zapewnić stabilność w przyszłości.
Obecny kryzys potwierdził, że firmy ze szczególnie wrażliwych branż były istotnie narażone na ryzyko niepowodzenia i wiele z nich w pierwszej kolejności straciła płynność. Dlatego, zdaniem ekspertów, potrzebujemy bardziej zróżnicowanego finansowania przedsiębiorstw w Europie i umożliwienia im, a zwłaszcza tym mniejszym, wzmocnienia swoich bilansów poprzez zmniejszenie ich zależności od zadłużenia zewnętrznego. W poszczególnych propozycjach należy również uwzględnić działania na rzecz ochrony środowiska oraz kwestii pracowniczych. Firmy, które zdecydowały się na zielone inwestycje oraz ochronę miejsc pracy, powinny uzyskać specjalne rabaty.