W tym roku chyba już wszyscy zrozumieli, jak ważne w dzisiejszych czasach są nowoczesne technologie w biznesie. Bez nich niemożliwe byłoby na przykład funkcjonowanie tak wielu firm podczas lockdownu. Ten rok pokazał również, że szybciej i lepiej w nowych realiach odnalazły się firmy, które były już technologicznie zaawansowane. Organizacje, które postawiły na automatyzację i wykorzystywały powszechnie narzędzia informatyczne ułatwiające pracę w rozproszonych zespołach.
Digitalizacja, automatyzacja i innowacyjność
Nie powinno w związku z tym dziwić zwiększone zainteresowanie firm implementacją nowych rozwiązań technologicznych i w ten sposób przystosowaniem się do funkcjonowania w nowych realiach. Ten trend znalazł również potwierdzenie w badaniu, przeprowadzonym przez Kantar na zlecenie HSBC, wśród zarządzających firmami z 2 600 organizacji, rozsianych po 14 krajach i terytoriach. Odpowiedzi ankietowanych nie pozostawiają wątpliwości. Menedżerowie wskazują właśnie na technologię, jako na jedną z dróg uczynienia swojego biznesu bardziej odpornym na takie zawirowania jak pandemia. Po ostatnich doświadczeniach 94 proc. ankietowanych stwierdziło, że trudne sytuacje jasno pokazują, jak firma może wykorzystać technologię, żeby ulepszyć swoją działalność.
Jak w takim razie zarządzający po wydarzeniach z tego roku chcą przygotować swoje firmy na niepewną przyszłość? Ankietowani w perspektywie pięciu najbliższych lat zamierzają zwiększyć poziom digitalizacji biznesu (35 proc.), zainwestować w szkolenia personelu (33 proc.), w innowacje oraz badania i rozwój (32 proc.), w automatyzację (31 proc.) oraz ciąć koszty (29 proc.). Jeżeli przyjrzymy się pierwszej piątce, to dostrzec możemy wyraźnie, że dominują w niej zagadnienia związane właśnie z technologiami i innowacyjnością. Widzimy nawet, że są one częściej wskazywane niż redukcja kosztów. Biorąc pod uwagę aktualny poziom wykorzystania technologii w biznesie, firmy wśród swoich priorytetów inwestycyjnych na najbliższe lata wskazują na rozwój narzędzi do zdalnej komunikacji, automatyzację czy cyfrowe narzędzia płatnicze.
Jak technologia przemodeluje nasz świat?
Ankietowani w opisywanym badaniu zapytani zostali również, jak ich zdaniem technologia zmieni sposób pracy. 69 proc. badanych stwierdziło, że technologia umożliwi uelastycznienie godzin pracy. 57 proc. jest zdania, że w przyszłości będzie więcej spotkań wirtualnych. 34 proc. uważa, że zmniejszy się liczba podróży lotniczych. 29 proc. spodziewa się redukcji przestrzeni biurowych, a 27 proc. planuje prowadzić biznes z wielu miejsc naraz. Skupienie się na zdalnej pracy nie powinno dziwić po ostatnich doświadczeniach. Mimo że taka forma wykonywania obowiązków służbowych stawała się coraz popularniejsza, to jednak dopiero podczas pandemii doświadczenie pracy zdalnej stało się powszechne. Dla przykładu 62 proc. Amerykanów pracuje obecnie zdalnie, czyli dwa razy więcej niż w połowie marca br. Dzięki wymuszonej powszechności tego doświadczenia złamano wiele stereotypów związanych ze zdalną pracą.
Czy polskie firmy też będą inwestować w technologie?