Zgodnie z obecnie obowiązującymi regulacjami BMR (tzw. rozporządzenia w sprawie zasad zarządzania benchmarkami) każda zmiana zasad wymaga opublikowana zakresu planowanych zmian w celu zebrania opinii szerokiego grona uczestników rynku, tak aby wypracować rozwiązanie akceptowalne przez tych, którzy stosują dany wskaźnik w instrumentach finansowych.

Formularz ankiety został podzielony na dwie grupy pytań: siedem pytań dotyczących zasad kwalifikacji oraz dwa pytania z zakresu kryteriów ważenia udziałów spółek w indeksie.

Pierwsze pytanie odnosiło się do rozszerzenia katalogu spółek, które mogłyby trafić do indeksu z dotychczasowej grupy spółek notowanych na Prime Standard do wszystkich spółek notowanych na rynku regulowanym. W drugim pytaniu proponuje się zastąpienie dotychczasowej zasady rankingu obrotów poprzez wskaźnik obrotu obliczany jako relacja urocznionych obrotów do kapitalizacji w wolnym obrocie. W indeksie mogłyby się znaleźć spółki, które posiadają wskaźnik obrotu na poziomie 0,2. Natomiast pozostanie w indeksie gwarantuje wskaźnik wynoszący 0,1. Kolejne pytanie dotyczy wprowadzenia wymogu corocznego publikowania zbadanego sprawozdania rocznego i obowiązkowych śródrocznych informacji finansowych zgodnie z zaleceniem niemieckiego kodeksu ładu korporacyjnego. Spółki naruszające powyższe wymogi mogą zostać usunięte z indeksu w ciągu dwóch dni roboczych. Następne pytanie również odnosiło się do wymogu publikowania sprawozdań. W tym przypadku spółki, które nie opublikują sprawozdań śródrocznych zgodnie z zaleceniem kodeksu ładu korporacyjnego, mogą zostać usunięte z indeksu również w ciągu dwóch dni roboczych. Pytanie piąte dotyczy konieczności wprowadzenia wymogu istnienia Komitetu Audytu w radzie nadzorczej i jego odpowiedniej obsady kadrowej. Zgodnie z założeniami kryteriów to byłoby skuteczne w momencie jego wprowadzenia dla spółek, które obecnie nie wchodzą w skład indeksu. W przypadku spółek, które są częścią indeksu, zasada miałaby zastosowanie 12 miesięcy po jej wprowadzeniu, tak aby umożliwić spółkom dostosowanie się. Kolejna propozycja dotyczy wyłączenia z indeksu podmiotów zaangażowanych w produkcję kontrowersyjnej broni. Za takie uważa się: miny przeciwpiechotne, broń biologiczną i chemiczną, broń kasetową czy broń nuklearną. Ostatnie pytanie w tej grupie odnosi się do wprowadzenia wymogu rentowności. Zgodnie z przyjętymi założeniami uczestnikami indeksu mogą być wyłącznie spółki posiadające dodatnią EBITDA w dwóch ostatnich opublikowanych raportach rocznych w momencie włączenia spółki do indeksu.

Natomiast w grupie pytań dotyczących kryteriów selekcji i ważenia spółek, pierwsze dotyczy propozycji zniesienia rankingu tworzonego na podstawie wielkości obrotów i zastąpienia go wyłącznie kryterium bazującym na kapitalizacji w wolnym obrocie. W drugim pytaniu administrator proponuje zastąpienie terminu dotychczasowego przeglądu indeksu z września na marzec. Ta zmiana prowadziłaby do zharmonizowania cyklu przeglądu wszystkich indeksów i umożliwienia przewidywalności zmian rynkowych w DAX.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, w przypadku uzyskania pozytywnego odbioru wśród uczestników rynku zmiany zostaną wprowadzone podczas rewizji rocznej w marcu 2021 roku. Czy jednak propozycje te spotkają się z akceptacją inwestorów? Jedno jest pewne, giełda niemiecka jeszcze nie zamknęła afery związanej z manipulacją danych finansowych przez WireCard i uczestnictwem tej spółki w indeksach giełdowych. Być może to początek wielu istotnych zmian, które będą prowadzić do poprawy struktury indeksu niemieckich blue chips.