Nie tylko dlatego, że baza porównawcza jest wyjątkowo przykra, ale też z uwagi na wiele nowych inicjatyw, które powinny zacząć przynosić pozytywne efekty. Oczywiście temat jest bardzo szeroki, lecz poniżej postaram się skupić na kilku najważniejszych kwestiach dotyczących polskiego rynku kapitałowego.
Maszynowe czytanie raportów rocznych
Zgodnie z wcześniejszymi planami większość spółek z rynku regulowanego miała opublikować raporty za rok 2020 w formacie iXBRL, który – dzięki otagowaniu poszczególnych pozycji w sprawozdaniu finansowym – jest łatwo czytany przez maszyny. Celem tej operacji było ułatwienie podejmowania decyzji inwestycyjnych poprzez ułatwienie dostępu do danych finansowych.
Rzeczywiście, obecnie najczęściej dane te są prezentowane w mało przyjaznej formie, a dzięki nowemu formatowi będziemy mieli w zasięgu palca dane prawie wszystkich spółek notowanych na rynkach UE. Ta zmiana będzie miała charakter rewolucyjny, gdyż całkowicie zmieni charakter pracy analityków i zarządzających – wiele z działań, które oni dziś podejmują, będzie mogło zostać zastąpione prostą aplikacją na smartfonie. Każdy bez problemu będzie mógł wybrać spółki spełniające określone parametry, czy nawet stworzyć własny algorytm do podejmowania decyzji inwestycyjnych.
Trwające obecnie prace regulacyjne spowodują odłożenie obowiązku o rok. Jednak poziom złożoności przygotowania do raportowania w nowym formacie (a w szczególności opisanie każdej z pozycji w sprawozdaniu w sposób czytelny dla maszyn) spowodował, że wiele spółek było już na tyle zaawansowanych, iż zdecyduje się na publikację w nowym formacie pomimo braku formalnego obowiązku. Da nam to absolutnie unikatową możliwość porównania zainteresowania inwestorów spółkami, które będą raportować w nowym i w starym formacie. Dzięki temu będziemy mieli możliwość empirycznej weryfikacji hipotezy, na ile nowy format będzie miał wpływ na obroty i wyceny.
internetowych
Wspomniane zmiany formatu raportowania mają być przyjazne nie tylko dla maszyn, ale także dla ludzi – przewidują one, aby raporty wszystkich spółek notowanych na rynku regulowanym były sporządzone w formacie xhtml, co umożliwi ich czytanie za pośrednictwem przeglądarek internetowych. Wprowadzenie obu tych formatów było przewidziane tą samą regulacją i choć roczne przesunięcie, o którym pisałem, wprost do formatu xhtml się nie odnosi, to należy się spodziewać interpretacji dającej możliwość takiego przesunięcia. Niemniej narzędzia konwertujące raporty do formatu iXBRL dają jednocześnie możliwość konwersji do xhtml, więc spółki, które zdecydują się na publikację w tym formacie, najprawdopodobniej udostępnią inwestorom także raporty do czytania w przeglądarkach. Gdyby natomiast te interpretacje były inne, to raporty wszystkich spółek z rynku regulowanego będą dostępne w tej bardziej przyjaznej dla odbiorców formie już za rok 2020.