Jedną z nich jest kwestia sumowania wartości ofert publicznych na potrzeby ustalenia, czy należy sporządzić memorandum informacyjne czy też prospekt. Problem jest niebagatelny, jako że ewentualna pomyłka może skutkować odpowiedzialnością karną.
Źródłem wątpliwości jest brzmienie art. 37b ust. 1 ustawy o ofercie, w myśl którego udostępnienia do publicznej wiadomości prospektu, pod warunkiem udostępnienia memorandum informacyjnego, nie wymaga oferta publiczna papierów wartościowych, w wyniku której zakładane wpływy brutto emitenta na terytorium UE, liczone według ich ceny emisyjnej z dnia jej ustalenia, stanowią nie mniej niż 1 mln euro i nie więcej niż 2,5 mln euro. I wraz z wpływami, które emitent lub oferujący zamierzał uzyskać z tytułu takich ofert publicznych takich papierów wartościowych, dokonanych w okresie poprzednich 12 miesięcy, nie będą mniejsze niż 1 mln euro i większe niż 2,5 mln euro.
Moim zdaniem przepis odnosi się konsekwentnie wyłącznie do oferty publicznej skierowanej do co najmniej 150 osób.
Po pierwsze, z punktu widzenia tej regulacji istotna jest oferta publiczna do co najmniej 150 osób, mieszcząca się w przedziale 1 mln–2,5 mln euro obowiązku do sporządzenia memorandum.
Po drugie, istotna jest tylko oferta publiczna do co najmniej 150 osób, dokonana w okresie poprzednich 12 miesięcy, z której zamierzone wpływy należy uwzględnić na potrzeby limitów określonych w art. 37b ust. 1 ustawy o ofercie.