61 proc. ankietowanych ocenia, że obecne kompetencje rad nadzorczych w zakresie działań na rzecz ochrony klimatu są za małe, a 68 proc. nie ma w swojej organizacji dostępu do informacji związanych z klimatem – wynika z raportu zrealizowanego w ramach inicjatywy Chapter Zero Poland przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, przy wsparciu Fundacji Deloitte.
Organy nadzorcze rzadko mają komitety odpowiedzialne za kwestie klimatyczne. Taka tematyka pojawia się jako regularny temat na posiedzeniach rad tylko w 20 proc. spółek. A dla 39 proc. wskaźniki klimatyczne są mniej istotne niż finansowe.
O tym, że jest duża różnica pomiędzy deklaracjami a realnymi działaniami w zakresie zrównoważonego biznesu, świadczy też niedawne badanie EY. Wprawdzie aż 90 proc. ankietowanych zadeklarowało w nim, że zasady ESG są uwzględniane w misji ich firmy, ale tylko w 67 proc. są rzeczywiście brane od uwagę w codziennej działalności.
Z raportu Chapter Zero Poland wynika, że tylko 57 proc. przedstawicieli rad nadzorczych dostrzega ryzyka biznesowe dla swojej firmy związane ze zmianami klimatu. Natomiast jako największe wyzwania w perspektywie pięcioletniej wskazują m.in. zakłócenia w łańcuchu dostaw oraz kwestie związane z pozyskiwaniem finansowania. RN dostrzegają również szanse związane z działaniami na rzecz klimatu. Są to: przejście na efektywniejsze zielone źródła energii oraz dostęp do nowych źródeł finansowania.
Chapter Zero Poland to inicjatywa działająca pod auspicjami Światowego Forum Ekonomicznego. Jest polską odsłoną międzynarodowej Climate Governance Initiative. Pomaga zarządom i radom nadzorczym identyfikować ryzyka i szanse, jakie niosą zmiany klimatyczne.