Aż 90 proc. ankietowanych deklaruje, że zasady ESG są uwzględniane w misji ich firmy, ale tylko w 67 proc. są one brane od uwagę w codziennej działalności – wynika z badania EY.
Praktyka pokazuje, że szlaki przecierają lokalne oddziały międzynarodowych organizacji. – Rodzime przedsiębiorstwa często potrzebują jeszcze czasu, aby z poziomu deklaracji przejść do możliwości zademonstrowania efektów wprowadzonych zmian – podkreśla Jarosław Wajer, partner EY Polska.
Obecnie tylko 17 proc. krajowych firm przedstawia raporty dotyczące danych niefinansowych. Odsetek ten rośnie wraz z wielkością spółek. I tak np. w grupie zatrudniających ponad 300 pracowników raporty publikuje ponad jedna trzecia firm. Wśród podmiotów największych, o rocznych przychodach przekraczających 0,5 mld zł, odsetek ten wynosi 47 proc. Firm publikujących raporty niefinansowe będzie przybywać z uwagi na zmiany legislacyjne (dyrektywa CSRD).
Jakie czynniki, oprócz zmian prawnych, motywują firmy do postawienia na ESG? Z badania EY wynika, że prym wiodą oczekiwania konsumentów, klientów i partnerów handlowych. Znajduje to potwierdzenie w praktyce, czego przykładem jest presja wywierana na firmy, które nie wycofały się z Rosji po agresji tego kraju na Ukrainę.