Tauron i Orlen chcą zamienić się aktywami ciepłowniczymi

Katowicki koncern energetyczny rozpoczął rozmowy dotyczące sprzedaży 50 proc. udziałów w Elektrociepłowni Stalowa Wola, firmie z Grupy Orlen, PGNiG Termika, która posiada pozostały pakiet udziałów. Jako element rozliczenia do Taurona ma zaś trafić jastrzębski zakład ciepłowniczy, PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa.

Publikacja: 25.07.2023 17:48

Tauron i Orlen chcą zamienić się aktywami ciepłowniczymi

Foto: energia.rp.pl

Planowane zmiany, to element porządkowania struktur obu firm. Tauron, po pozbyciu się elektrowni węglowych, porządkuje aktywa ciepłownicze, zaś Orlen uspójnia zarządzanie po przejęciu PGNiG.

 „Zainteresowanie jastrzębską spółką, jest naturalne w kontekście wzmacniania i rozwijania segmentu ciepłowniczego Grupy w województwie śląskim. W ubiegłym roku do struktur Tauron Ciepło dołączyła Energetyka Cieszyńska” - mówi Paweł Szczeszek, prezes Taurona.

Celem firmy ma być uporządkowanie portfela właścicielskiego, a w konsekwencji poprawa zarządzania operacyjnego. „Ostatnie zmiany w strukturach właścicielskich obu firm nie wstrzymały negocjacji dotyczących przejęcia całości Elektrociepłowni Stalowa Wola przez Orlen” – dodaje prezes.

Porozumienie do listu intencyjnego dotyczącego sprzedaży akcji ECSW, podpisanego z PGNiG  jeszcze 2021 r., nie pociąga za sobą zobowiązania do zawarcia transakcji. „Taka decyzja uzależniona będzie od wyników negocjacji w tym zakresie oraz spełnienia innych warunków określonych w przepisach prawa lub dokumentach korporacyjnych. Porozumienie świadczy natomiast o zamiarze kontynuacji rozmów niezależnie od zmian właścicielskich obu firm” – tłumaczy koncern.

Blok gazowo-parowy w Stalowej Woli pracuje w kogeneracji, zapewniając około 450 MW mocy elektrycznej dla krajowego systemu energetycznego oraz dostawy ciepła dla mieszkańców Stalowej Woli i Niska.

Z kolei PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa jest głównym dostawcą ciepła dla mieszkańców Jastrzębia-Zdroju, Czerwionki-Leszczyn, Knurowa, Kuźni Raciborskiej, Pawłowic, Suszca, Raciborza, Rybnika, Wodzisławia Śląskiego i Żor. Firma z Jastrzębia produkuje również energię elektryczną i ciepło dla lokalnego przemysłu oraz mieszkańców.

Firma posiada sześć głównych zakładów na terenie województwa śląskiego. Wśród których są elektrociepłownie i ciepłownie. W ich strukturach mieszczą się mniejsze ciepłownie rejonowe, elektrociepłownia i kotłownie gazowe. Spółka posiada również ponad 321 km sieci ciepłowniczych i zewnętrznych instalacji odbiorczych, którymi dystrybuowane jest ciepło do 10 gmin i odbiorców przemysłowych.

Energetyka
EDF proponuje kapitałowe wsparcie kolejnego atomu
Energetyka
Unijna kasa na sieci dystrybucyjne
Energetyka
Spółki energetyczne nie zapłacą za mrożenie cen energii. Jest deklaracja rządu
Energetyka
EC Będzin sprzeda elektrociepłownię? Jest chętny kupiec
Energetyka
Największy producent energii w Polsce notuje mniejszy zysk rok do roku
Energetyka
Obowiązek giełdowy może wesprzeć plany rządu, obniżając ceny energii