Rozmowy dotyczyły m.in. zmian definicji efektywnego systemu ciepłowniczego i chłodniczego oraz wysokosprawnej kogeneracji, jak również uwzględnienie m.in. kotłów elektrodowych do realizacji celów OZE w systemach ciepłowniczych. Instytucje europejskie są w kluczowym momencie prac nad reformami pakietu Fit for 55, które koncentrują się nie tylko na elektroenergetyce, ale dotyczą również ciepłownictwa.

Czytaj więcej

Niższe ceny CO2 na unijnym horyzoncie. Poprawka Buzka ciepło przyjęta

– Dekarbonizacja ciepłownictwa to istotny element polskiej ścieżki transformacji – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. W czasie rozmowy z komisarz Kadri Simson prezes PGE przedstawił propozycje zmian w pakiecie Fit for 55. Wśród propozycji reform znalazły się zmiana przedstawionej przez Komisję Europejską definicji efektywnego systemu ciepłowniczego i chłodniczego oraz wysokosprawnej kogeneracji, jak również uwzględnienie elektryfikacji ciepłownictwa do realizacji celów OZE w systemach ciepłowniczych.

Unijna reforma regulacji dotyczących ciepłownictwa wpłynie na blisko 6 milionów gospodarstw domowych w Polsce, z łącznej liczby ok. 14 milionów, które korzystają z ciepła systemowego, co stanowi jednocześnie 10 proc. wszystkich użytkowników ciepła sieciowego w Unii Europejskiej. Sama PGE, dostarcza ciepło do ponad 2 milionów gospodarstw domowych.