Spółki o nazwie Ørsted Polska OF SPV 1, 3 i 5 ubiega się o lokalizacje 60.E.3 ( dwa wnioski o tę samą lokalizację o nazwach: Morska Farma Wiatrowa Fryderyk, Morska Farma Wiatrowa Chopin) oraz E.43.1 (Morska Farma Wiatrowa Pomerania).

ZE PAK i Ørsted podpisały jeszcze na początku marca umowę i wspólnie wystąpią o pozwolenia lokalizacyjne na budowę farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. Utworzenie konsorcjum z 50-proc. udziałem każdej z firm oficjalnie rozpoczęło drogę do pozwoleń w ramach drugiej fazy rozwoju rynku, gdzie polski rząd rozdzieli 11 lokalizacji o łącznej mocy ok. 11 GW. Otrzymanie pozwolenia pozwoli ubiegać się o udział w aukcjach offshore na latach 2025 i 2027. Zainteresowane podmioty złożyły także wniosek o koncentracje do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. ZE PAK i Ørsted uznali, że połączenie sił jest lepszym rozwiązaniem niż oddzielne staranie się o lokalizacje na Morzu Bałtyckim. ZE PAK odchodzi od węgla i musi zastąpić węglowe moce zeroemisyjną energią do 2030 r.

Czytaj więcej

Spółka energetyczna Solorza wchodzi w alians energetyczny z Duńczykami

Oprócz zawiązania partnerstwa z ZE PAK, firma już inwestuje w morską energetykę wiatrową w polskiej części Morza Bałtyckiego wraz z Polską Grupą Energetyczną w ramach pierwszego etapu realizacji inwestycji. Ørsted i PGE wybudują Morską Farmę Wiatrową Baltica o mocy 2,5 GW.

Poza duńskim koncernem nowe wnioski lokalizacyjne złożyła także szwedzka firma Eolus Vind (ma już dwa wnioski), RWE (łącznie dwa wnioski), Equinor (łącznie trzy wnioski).