Polskie Sieci Elektroenergetyczne za kwotę 10 mld zł wybudują tzw. autostradę energetyczną z północy na południe. Tym samym krajowy operator sieci energetycznej potwierdza, że to północna Polska przejmie rolę węglowego południa w produkcji energii elektrycznej. Przewiduje to nowy plan rozwoju sieci do 2032 r.
W nowym dokumencie PSE spółka przewiduje budowę stałoprądowego połączenia najwyższych napięć. Tą linią ma być przesyłany prąd z elektrowni jądrowej i morskich farm wiatrowych. Nowa autostrada energetyczna to sieć połączeń opartych na najwyższych napięciach prądu stałego (HVDC), które pozwolą na przesył dużej ilości energii na duże odległości. Zaplanowana sieć przesyłowa ma mieć długość ok. 700 km, a jej przepustowość będzie wynosić ok. 4 GW.
Obecnie większość z elektrowni węglowych w perspektywie kolejnych 10–15 lat przestanie produkować energię i wypadną z systemu energetycznego. Produkcja energii w Polsce będzie więc powoli się koncentrować na północy kraju. Do końca lat 30. ma powstać 10,9 GW mocy w morskich farmach wiatrowych. Od połowy lat 30. będzie także dostępna moc z elektrowni jądrowej, na początku rzędu 1–1,6 GW.
Plan rozwoju sieci podkreśla rolę energetyki jądrowej, która ma służyć za podstawę energetyki polskiej. Jednak mimo zapowiedzi nadal nie ma kluczowego raportu środowiskowego dla lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej w gminie Choczewo. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami raport ten miał pojawić się na początku roku. Jednak nadal nie został on przedłożony do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. – Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (Raport OOŚ) zostanie złożony do generalnego dyrektora ochrony środowiska jeszcze w tym kwartale – zapewnia nas spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Kolejne kroki obejmują wznowienie przez organ postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Ponadto, zgodnie z postanowieniem ww. organu z 2015 r., rozpocznie się także postępowanie w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko. Polskie Elektrownie Jądrowe planują w kwietniu serię spotkań informacyjnych na Pomorzu, dla lokalnych mieszkańców i zainteresowanych interesariuszy, poświęconych przybliżaniu zapisów raportu oraz wyników analiz przeprowadzonych w ramach procesu oceny oddziaływania na środowisko.