Do wyniku EBITDA w prawie 80 proc. dołożył się segment dystrybucji. Na dobry wynik tego segmentu pozytywnie wpłynął wzrost średniej stawki dystrybucyjnej (o blisko 5 proc.), wyższy wolumen dystrybuowanej energii (o 2 proc.), a także wzrost marży dystrybucyjnej i korzystna struktura sprzedaży usług. Niekorzystne były zaś m. in. wyższe koszty podatku od nieruchomości i koszty utrzymania sieci ze względu na konieczność odbudowy sieci po nawałnicach i orkanach.
W wytwarzaniu, którego wynik EBITDA stanowił 18 proc. całości, rezultaty poprawiły się o ponad jedną czwartą. Wzrost wynikał głównie z większych przychodów ze sprzedaży praw majątkowych oraz regulacyjnych usług systemowych. Produkcja energii elektrycznej w aktywach wodnych była wyższa o 26 proc., a w aktywach wiatrowych o 27 proc. Na dobre wyniki wpłynął także wzrost cen sprzedaży energii przez Elektrownię Ostrołęka.
Z kolei sprzedaż zapracowała na 4 proc. wyniku EBITDA całej grupy. Rok wcześniej udział tego segmentu stanowił jedynie 2 proc. Wyższe o wyniki wypracowano, mimo spadku marży na sprzedaży energii oraz gazu. Spadek rentowności tej działalności był związany z rosnącymi obciążeniami wynikającymi z realizacji długoterminowych kontraktów na zakup zielonych certyfikatów. Wynik tego biznesu poprawiło natomiast rozwiązanie odpisów aktualizujących należności sporne oraz rozwiązanie części, zawiązanych w grudniu 2016 roku, rezerw na postępowania administracyjne i sądowe.
Energa wydała w ubiegłym roku na inwestycje ponad 1,4 mld zł, z czego najwięcej, prawie 1,25 mld zł poszło na dystrybucje. Dzięki temu grupa m.in. przyłączyła blisko 52 tys. nowych klientów (ma ich już ponad 3 mln), wybudowała i zmodernizowała ponad 3,7 tys. km linii wysokiego, średniego oraz niskiego napięcia i przyłączyła do sieci 32 MW nowych źródeł OZE.
Na modernizację sieci pozyskano 250 mln euro z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Oprócz tego spółka planowo realizowała przygotowania do rozpoczęcia w 2018 roku budowy nowego bloku Ostrołęka C, który rozszerzy w przyszłości krajowy potencjał wytwórczy i wzmocni bezpieczeństwo polskiego systemu elektroenergetycznego. Program optymalizacji zarządzania i ograniczania kosztów spowodował wzrost efektywności i zoptymalizował alokację środków na cele budujące wartość całej organizacji.