PGNiG zawarło umowę zakupu 20 proc. udziałów w norweskich koncesjach PL636 i PL636B, na których zlokalizowane jest złoże gazu i ropy Duva. Rozpoczęcie wydobycia zaplanowano na przełom 2020 i 2021 r. Udziały sprzedaje firma Wellesley Petroleum. Wartości transakcji nie ujawniono.
Duże zasoby
– Jesteśmy skoncentrowani na realizacji strategii związanej ze zwiększeniem wydobycia w Norwegii, dlatego konsekwentnie budujemy nasz portfel udziałów w tamtejszych koncesjach. Złoże Duva jest jednym z najbardziej rozwojowych projektów na norweskim szelfie kontynentalnym – przekonuje Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Dodaje, że złoże odznacza się wyjątkowo dobrą jakością tzw. skał zbiornikowych. – Zasobność złoża oraz bliskość istniejącej infrastruktury obniżają koszt zagospodarowania i produkcji. Szacujemy, że średnie wydobycie gazu przez PGNiG ze złoża Duva przez pierwszych pięć lat działania gazociągu Baltic Pipe, w latach 2023–2028, wyniesie 0,13 mld m sześc. rocznie – mówi Woźniak.
Złoże Duva odkryto w 2016 r. Znajduje się pod dnem Morza Północnego, około 140 km na północ od miasta Bergen. Według danych Norweskiego Dyrektoriatu Naftowego znajduje się w nim 88 mln boe (baryłki ekwiwalentu ropy naftowej), w tym około 8,4 mld m sześc. gazu. Wellesley informuje, że po doprowadzeniu prac do fazy zagospodarowania złoża Duva postanowiło skupić się na swojej podstawowej działalności, czyli na poszukiwaniach. Chodzi zwłaszcza o kontynuowanie działań na złożu Grosbeak. – Uznaliśmy, że na etapie bliskim rozpoczęcia produkcji to PGNiG będzie najlepszym nowym właścicielem udziałów w koncesji. Wierzę, że ich bogate doświadczenie przyczyni się do dalszego rozwoju złoża Duva – uważa Chris Elliott, prezes Wellesley.
Trzy odwierty
W czerwcu norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii zaakceptowało plan zagospodarowania złoża Duva. W związku z tym zostaną na nim wykonane trzy odwierty eksploatacyjne. Dwa z nich będą służyły do wydobycia ropy, a jeden do pozyskiwania gazu. Co więcej plan zagospodarowania umożliwia wykonanie dodatkowego odwiertu do produkcji ropy. Po rozpoczęciu eksploatacji maksymalna roczna produkcja, w początkowym okresie, ma sięgać około 30 tys. boe. Operatorem koncesji jest firma Neptune Energy Norge, posiadająca w niej 30 proc. udziałów. Poza PGNiG pozostałymi udziałowcami są firmy: Idemitsu Petroleum Norge (30 proc.) i Pandion Energy (20 proc.).
W ostatnich latach PGNiG jest dość aktywne na norweskim rynku przejęć. W czerwcu nabyło 22,2 proc. udziałów w złożu King Lear, a w 2018 r. nabyło 42,4 proc. udziałów w Tommeliten Alpha. PGNiG po sfinalizowaniu transakcji związanej ze złożem Duva posiadać będzie udziały w 27 norweskich koncesjach. Na czterech z nich jest operatorem.