Onde (d. PBDI), spółka zależna Erbudu, złożyła prospekt emisyjny do Komisji Nadzoru Finansowego. Giełdowy debiut nie jest jednak przesądzony – to jedna z opcji pozyskania przez budowlaną grupę kapitału na sfinansowanie rozwoju w innych częściach rynku. Nie wiadomo na razie, czy ofercie towarzyszyłaby nowa emisja.

OZE na fali

Onde ponad 80 proc. przychodów czerpie z budowy instalacji OZE: farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

– Onde stanowi idealny przykład tego, jakie możliwości rozwoju firmom typowo inżynieryjno-drogowym daje rozpoczynająca się dopiero w Polsce transformacja energetyczna. Szczególnie jeśli dynamiczny rozwój firmy – 2,5-krotny wzrost przychodów w zaledwie trzy lata – zestawimy z obecnymi problemami finansowymi wykonawców zaangażowanych w energetykę konwencjonalną – mówi Bartłomiej Sosna, ekspert w Spectis. – Perspektywy dla rynku instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych oceniamy jako bardzo korzystne. Po wielu latach oporu wreszcie rząd i największe grupy energetyczne zaakceptowały fakt, że zwrot w kierunku energetyki odnawialnej jest koniecznością. Według „Polityki energetycznej Polski do 2040 r." za 20 lat ponad połowę mocy mają zapewniać źródła zeroemisyjne. Oczekujemy, że w najbliższych latach coraz więcej firm inżynieryjnych będzie się zwracać w kierunku budownictwa na potrzeby energetyki odnawialnej – dodaje.

Szymon Jungiewicz, analityk PMR, podkreśla, że realizacja Europejskiego Zielonego Ładu oznacza konieczne inwestycje w OZE, a fotowoltaika i farmy wiatrowe to – w otoczeniu wielkiej niepewności, jaka charakteryzuje branżę energetyczną – jedyne bezpieczne i konkretne pola rozwoju. W Krajowym Planie Odbudowy na inwestycje związane z zieloną energią i zmniejszeniem energochłonności zaplanowano 28,6 mld zł. – Popyt na tym rynku będzie w nadchodzących latach tylko wzrastać. Wydaje się, że firmy, które już dziś mają doświadczenie w realizacji inwestycji tego typu, czeka okres stabilnych wzrostów. Kto dziś uzyskuje moce wytwórcze i doświadczenie, będzie naturalnym kandydatem do realizacji tych wielomiliardowych projektów – wskazuje Jungiewicz.

Zielona ekspansja

Grupa Erbudu chce rozwijać usługi dla przemysłu. Rozpocznie też produkcję drewnianych modułów dla budownictwa – to rynek mocno wspierany przez nastawione na ekologię fundusze unijne.