Po czwartkowym debiucie firmy XPlus na rynku głównym GPW liczba debiutantów w 2023 r. zrównała się ze statystykami za cały 2022 r. Ale nadal – podobnie jak w zeszłym roku – wszyscy pochodzą z NewConnect. 16 października rynek zmieni kolejna firma: Drago entertainment. Na nowych debiutantów trzeba będzie poczekać prawdopodobnie do 2024 r. Wszystkie postępowania prospektowe (m.in. DESA czy Oferteo) w KNF nadal mają status „zawieszone”.
Spadek hamuje
Słabe nastroje na polskim rynku IPO wpisują się w szerszy obraz. W ciągu dziewięciu miesięcy liczba ogłoszonych na świecie ofert spadła rok do roku o 5 proc., do 986, a ich wartość o 32 proc., do 101,2 mld USD – wynika z najnowszego badania EY. Jeśli porównamy te dane ze statystykami za samo I półrocze, zobaczymy, że tempo spadku liczby IPO jest takie samo (wtedy odnotowano 615 ofert, czyli też o 5 proc. mniej rok do roku), natomiast pocieszający jest fakt, że spadek wartości wyhamował o 4 pkt proc. W I półroczu wartość IPO spadła o 36 proc., do 60,9 mld USD.
Aż 77 proc. udziału w światowym rynku IPO w trakcie trzech kwartałów miały rynki wschodzące. Eksperci podkreślają, że region EMEIA (Europa, Bliski Wschód, Indie i Afryka) ma solidne fundamenty, dzięki czemu okazał się stabilny mimo mniejszej płynności i wyższego kosztu pozyskania kapitału. Stosunkowo niezłe nastroje, i oczekiwanie na ich dalszą poprawę, panują też w Amerykach. Odnotowano tam wzrost rok do roku o 159 proc. Spółki przez dziewięć miesięcy pozyskały 19,3 mld USD. Spośród 113 IPO zrealizowanych na terenie obu Ameryk 96 było w USA.
Globalne statystyki w największej mierze zależą jednak od tego, jak radzi sobie Azja, bo to właśnie ona odpowiada za większość wpływów z IPO. W I półroczu było to 65 proc. (39,4 mld USD z globalnych 60,9 mld USD). Po uwzględnieniu danych za III kwartał widać spadek liczby i wartości IPO. Odpowiednio o 8 proc. i 41 proc. W samym I półroczu spadki te były nieco niższe: wynosiły 2 proc. i 40 proc. Eksperci podkreślają jednak, że w Azji widać optymizm związany z przygotowywanymi dużymi transakcjami i oczekiwanym wzrostem liczby IPO w tym kwartale lub na początku 2024 r.