Wartość IPO przeprowadzonych na europejskich giełdach w I półroczu 2023 r. wyniosła 3,8 mld euro i była o 27 proc. niższa niż rok temu. Z kolei liczba debiutów poszła w dół do 45 z 66, czyli o prawie 32 proc. - wynika z danych PwC.
Największym rynkiem pod względem wartości IPO okazała się Borsa Istanbul z łączną wartością 21 przeprowadzonych ofert na poziomie 1,22 mld euro. Na drugim miejscu uplasowała się giełda Borsa Italiana z 9 IPO o łącznej wartości 1,15 mld euro, a na trzecim London Stock Exchange z 7 IPO o łącznej wartości ofert sięgającej zaledwie 0,7 mld euro. Największym IPO w Europie w drugim kwartale 2023 r. była oferta spółki Lottomatica Group (600 mln euro) przeprowadzona na Borsa Italiana.
Aktywność na rynku pierwotnym jest niewielka, mimo iż indeksy giełdowe w ostatnich miesiącach radzą sobie całkiem dobrze (np. WIG od stycznia przyniósł kilkunastoprocentową stopę zwrotu). Wyzwaniem dla rynku IPO jest jednak utrzymująca się niepewność, wysoka inflacja, wysokie stopy procentowe oraz obawy dotyczące wycen. Dane globalne pokazują, że pod względem IPO najsłabiej wypadają USA i Europa, a całkiem nieźle Chiny, które w II kwartale 2023 r. odpowiadały za prawie 50 proc. globalnej wartości środków pozyskanych w ramach ofert publicznych akcji.
Nasza giełda wypada bardzo słabo. W I półroczu przeprowadzono tylko 6 IPO (wobec 9 rok temu), łączna wartość przeprowadzonych transakcji wyniosła jedynie 14,7 mln zł (3,2 mln euro) – wynika danych PwC.
Na głównym parkiecie naszej giełdy w I półroczu zadebiutowało 7 spółek, ale wszystkie pochodziły z NewConnect. Rynek miał nadzieję, że impulsem do ożywienia będzie IPO Dr Ireny Eris, ale nie doszło do skutku.