PwC: nowi emitenci czekają na „okno”

W 2022 r. giełdy w Europie odnotowały znaczący spadek pierwotnych ofert publicznych. Także GPW.

Publikacja: 09.02.2023 21:00

PwC: nowi emitenci czekają na „okno”

Foto: AdobeStock

Na 15,6 mld euro oszacował wartość pierwotnych ofert publicznych (IPO) przeprowadzonych na giełdach w Europie zespół specjalistów z firmy doradczej PwC. To według ich wyliczeń spadek o 79,2 proc. w porównaniu z 2021 r., gdy IPO spółek osiągnęły wartość 75 mld euro.

„Rynki musiały stawić czoła rosnącej inflacji, agresywnym podwyżkom stóp procentowych, trwającej wojnie na Ukrainie i kryzysowi energetycznemu w Europie” – wskazują autorzy raportu.

Ich zdaniem czynniki te udzieliły się również polskiemu rynkowi. W rezultacie dla Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie rok 2022 to pierwszy okres w XXI wieku bez dopływu nowych emitentów na rynek główny. Firmy debiutowały tu jedynie wtedy, gdy przenosiły się z rynku NewConnect.

Jak wynika z podsumowania, w 2022 r. na europejskich parkietach zadebiutowały 102 spółki (wobec 422 w 2021 r.). Tylko jedno IPO miało wartość ponad 1 mld euro.

Chodzi o publiczną ofertę Porsche, samochodowego koncernu debiutującego na giełdzie we Frankfurcie. Ta oferta miała wartość 9,1 mld euro i odpowiadała za 58,3 proc. wartości wszystkich przeprowadzonych ofert pierwotnych na europejskich rynkach w zeszłym roku.

W dalszej kolejności PwC wymienia: Var Energi (oferta o wartości 0,8 mld euro w Oslo) i Technoprobe (debiut na włoskim parkiecie Borsa Italiana z ofertą na poziomie 0,7 mld euro).

Największym rynkiem w Europie pod względem wartości IPO w 2022 r. – właśnie dzięki Porsche – okazała się Deutsche Börse (cztery IPO o wartości 9,4 mld euro). Włoska giełda zajęła miejsce drugie (12 ofert wartych 1,4 mld euro), a na kolejnym miejscu znalazła się giełda w Londynie (17 ofert wartych 1,1 mld euro).

– Wspólnym elementem europejskich giełd są rosnące „kolejki” potencjalnych emitentów, zdecydowanych na skorzystanie z najbliższego „okna IPO”. Prognozowany na drugą połowę 2023 r. powrót aktywności będzie z pewnością wiązał się z dużymi oczekiwaniami inwestorów co do fundamentów biznesowych i finansowych oraz jakości historii, jaką potencjalni emitenci pokażą – ocenił Bartosz Margol, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

W 2022 r. na GPW było 16 IPO (wszystkie na nieregulowanym rynku NewConnect) wobec 44 w roku 2021. Łączna wartość przeprowadzonych ofert to 79,1 mln zł.

Debiuty
Kolejkowo z przytupem wjechało na giełdę. Akcje mocno w górę
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Debiuty
Arlen chce rozwijać biznes. Myśli o debiucie na giełdzie
Debiuty
Europejscy debiutanci coraz skwapliwiej uciekają na inne giełdy. Można to zmienić
Debiuty
Rynek IPO na świecie dostanie wiatru w żagle?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Debiuty
Rynek liczy na dobry debiut Diagnostyki
Debiuty
Dawid Bąbol z Bety TFI: Diagnostyka namiesza w sWIG80