Coraz więcej spółek stawia na emisję akcji w ramach crowdfundingu udziałowego. Od 2016 r., czyli od czasu, gdy de facto ten rynek w Polsce się narodził czy też wyszedł z kompletnej niszy, w ten sposób finansowanie pozyskało ponad 150 firm – wynika z analizy dostępnych informacji na ten temat, którą przeprowadziliśmy wspólnie z platformą Crowdway. Dane wskazują, że do takich podmiotów trafiło w sumie już blisko 212,5 mln zł, przy czym aż 60 proc. takich emisji przeprowadzono tylko w ub.r. i przez pierwsze osiem miesięcy tego roku.

Pandemiczne rekordy

Pandemia kompletnie nie zaszkodziła w rozwoju equity crowdfundingu w naszym kraju. Na rodzimych platformach doszło do wielu spektakularnych emisji. Przykładem mogą być ubiegłoroczne kampanie Wolf & Oak Distillery (producent polskiej whisky), Mazurskiej Manufaktury Alkoholi oraz Kombinatu Konopnego czy tegoroczne, jak firmy Stava (emisja własna), CanPoland i Farmy Fotowoltaiki, które na platformach Beesfund, Crowdconnect czy Crowdway zebrały w sumie aż 24,6 mln zł.

GG Parkiet

Jak pokazują statystyki, skuteczność emisji na platformach equity crowdfundingu w latach 2017–2021 sięgnęła wysokiego poziomu 72 proc., a transakcje te przyciągnęły łącznie 76 tys. inwestorów (średnio po 520 na kampanię). Rok 2020 i pierwsze miesiące 2021 r. okazały się rekordowe dla branży. Eksperci nie ukrywają, że klimat dla equity crowdfundingu jest świetny, a dzięki zmianom przepisów, które nastąpią jeszcze w tym roku, będzie jeszcze lepszy. Tym bardziej że wiele ciekawych spółek szykuje się do pozyskania kapitału od internetowych inwestorów.

Branży sprzyja inflacja

Statystki platformy Crowdway wyraźnie pokazują trend: o ile w 2016 r. emitenci otrzymali 563 tys. zł, a w latach 2017–2018 odpowiednio 4,1 i 4,4 mln zł, o tyle już w 2019 r. poziom ten przekroczył barierę 10 mln zł. Ale prawdziwy boom przyszedł w 2020 r., gdy w ramach crowdfundingu udziałowego spółki pozyskały 25,6 mln zł. Jak podkreśla Tomasz Kowcun, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Crowdway, w tym roku inwestorzy na tej platformie wyłożyli – w ramach finansowania społecznościowego – na udziały w nowatorskich projektach łącznie około 27 mln zł. – Do końca obecnego roku pozostał jeszcze ponad kwartał, dlatego spodziewamy się dwucyfrowego wzrostu – mówi Kowcun.

I przekonuje, że wartość środków zbieranych w ramach emisji crowdinvestingowych wciąż wzrasta. – Inwestorzy chcą wspierać dynamiczne projekty, które mogą dać wysoki zwrot, szukając także miejsca dla ulokowania kapitału w dobie wysokiej inflacji. Od ponad roku to zainteresowanie jest jeszcze większe, widać to w liczbach nie tylko w crowdfundingu, ale także ogólnie na rynku finansowym, chociażby w liczbie nowo otwartych rachunków maklerskich czy rekordowych wartościach WIG – tłumaczy nasz rozmówca.

Jego zdaniem dynamiczny rozwój sektora crowdinvestingu wzmocnią też profesjonalizacja sektora i wspominane zmiany w regulacjach. – Nie nastąpi to jednak od razu – zwiększony limit pozyskania środków – z 1 mln euro do 2,5 mln euro w okresie przejściowym i finalnie do 5 mln euro od 10 listopada 2023 r. – będzie dostępny dla podmiotów, które uzyskają licencję platformy crowdfundingowej. Ten proces może potrwać kilka miesięcy. Trend jest za to stały – rynek crowdinvestingu rośnie – dodaje dyrektor w Crowdway.

Od dronów po kawę

W najbliższych miesiącach zapowiada się wiele ciekawych emisji. Po taką formę pozyskania kapitału sięgnie w IV kwartale m.in. Reakto, spółka rozwijająca technologię półautonomicznych bezzałogowych statków powietrznych (drony mają być elementem systemu szybkiego reagowania dla agencji ochrony), kampanię szykuje Klabater (dla planszowej wersji gry „Crossroads Inn"), a prowadzi ją już np. Coffeedesk, działająca w e-commerce firma z branży kawowej.