Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 20:20 Publikacja: 19.03.2024 06:00
Foto: polyolefins.grupaazoty.com
Sztandarowy projekt Azotów dotyczący uruchomienia w Policach nowego zakładu produkującego propylen i polipropylen nadal znajduje się na etapie rozruchów technologicznych. – Podczas testów w lutym 2024 r. osiągnięto ponad 100-proc. wydajność dla instalacji PP (polipropylenu – red.) dla gatunku homopolimerów. W kolejnych miesiącach moce produkcyjne obydwu instalacji będą sukcesywnie zwiększane – informuje Monika Darnobyt, rzeczniczka Azotów. Precyzuje, że osiągnięto już założoną nominalną wydajność wytwarzania polipropylenu dla gatunku homopolimerów na poziomie 1,2 tys. ton na dobę. Teraz planowane są kolejne testy na tej instalacji dla gatunków kopolimerów udarowych i kopolimerów randomicznych. Z kolei na instalacji propylenu osiągnięto wydajność nominalną sięgającą 95 proc. Wyprodukowany dotychczas polipropylen, pod marką Gryfilen, jest już dostępny w sprzedaży w Polsce i Europie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
To efekt realizowanych działań naprawczych. Na plus nie pozwoliły jednak wyjść takie czynniki jak: niekorzystna sytuacja makroekonomiczna, wzrastające napięcia geopolityczne, tani import nawozów z Rosji i Białorusi oraz brak wystarczającego popytu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Od kilku tygodni wyniki osiągane w kluczowym biznesie istotnie rosną. Pozostaje pytanie, jak wpłynęły na rezultaty I kwartału, sezonowo najważniejszego dla grupy. Rynek czeka też na finał rozmów z Orlenem i dalsze działania mające ograniczyć dług.
Koncern dąży do pozyskania kontrahentów, którzy zapewnią grupie alternatywne dostawy gazu ziemnego i amoniaku. Celem jest istotne obniżenie dotychczasowych kosztów związanych z ich zakupami.
Dziś obowiązujący termin uruchomienia nowego zakładu w Brzegu Dolnym to 2026 r., a koszt budowy to 551 mln zł. Inwestycja jest jednak złożona i towarzyszy jej wiele zagrożeń. Ponadto jest realizowana własnymi siłami.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
W pobliżu puławskich zakładów powstanie rafineria produkująca pierwiastki ziem rzadkich. Azoty zapewnią jej m.in. infrastrukturę, dostęp do odczynników, mediów oraz teren pod budowę.
Finasowanie o wartości do 28 mln USD będzie przeznaczone na zakup propanu, który jest niezbędnym surowcem do produkcji prowadzonej w nowych zakładach w Policach. Jednocześnie Azoty kontynuują z Orlenem rozmowy na temat sprzedaży tych aktywów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas