Członkowie rady nadzorczej Azotów rezygnują przed walnym zgromadzeniem

Wojciech Krysztofik, który zasiadał w nadzorze Grupy Azoty od czerwca 2020 r. złożył w poniedziałek dymisję. Nie podał przyczyny swojej rezygnacji. W środę 14 lutego odbędzie się nadzwyczajne walne zgromadzenie Grupy Azoty, które ma zdecydować o zmianach w składzie rady nadzorczej.

Publikacja: 12.02.2024 12:52

Grupa Azoty

Grupa Azoty

Foto: materiały prasowe

W piątek 9 lutego Skarb Państwa zgłosił pięciu kandydatów do rady nadzorczej Grupy Azoty. Zgłoszeni przez Ministra Aktywów Państwowych w imieniu Skarbu Państwa kandydaci to: Mirosław Sobczyk, Piotr Marciniak, Artur Rzempała, Artur Kucharski oraz na przewodniczącego rady Hubert Kamola.

Czytaj więcej

Polsko-duńska współpraca ma duży potencjał

Skarb państwa kontroluje 33 proc. kapitału tarnowskiego koncernu.

Skarbowi Państwa przysługuje indywidualne uprawnienie do powoływania i odwoływania jednego członka. Minister Aktywów Państwowych powołał z dniem 31 stycznia 2024 r. Krzysztofa Andrzeja Kołodziejczyka w skład rady nadzorczej spółki.

Zmiany Grupie Azoty już w środę 14 lutego

Azoty to jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Jest też jedynym producentem melaminy w Polsce.

Minister Borys Budka zdecydował już o zmianach w spółkach kontrolowanych przez państwo. Doszło już do zmian rad nadzorczych w PKO BP, Orlenie, Enei oraz PGE. Ze swoich stanowisk sami zrezygnowali odpowiednio Dariusz Szwed prezes PKO BP) i Daniel Obajtek – prezes Orlenu. Odwołano prezesów Enei i PGE. Ich następców mają wyłonić konkursy.

Czytaj więcej

Azoty mają kolejne opóźnienia

We wtorek 13 lutego, odbędzie się nadzwyczajne walne zgromadzenie KGHM, które wymieni radę nadzorczą. Natomiast w czwartek 15 lutego akcjonariusze zmienią nadzór w PZU. Następnie będzie można dokonać zmian w bankach Pekao i Aliorze, gdzie największy polski ubezpieczyciel jest jednym z głównych akcjonariuszy. Walne zgromadzenia w obu bankach nie zostały jeszcze zwołane.

Chemia
Nowy zarząd Azotów musi dogadać się z bankami. Został tylko tydzień
Materiał Promocyjny
Nowy samochód w nowej firmie - co warto wiedzieć?
Chemia
Azoty mają nowy zarząd. Kto pokieruje koncernem?
Chemia
PCC Rokita zdecydował o emisji obligacji serii HC o łącznej wartości nominalnej 25 mln zł
Chemia
Akcjonariusze wymienili radę nadzorczą Azotów
Chemia
Dziś akcjonariusze Azotów wymienią radę
Chemia
Prezes ZA Puławy zrezygnował. Jutro zmiany we władzach Azotów