Azoty w biznesie tworzyw sztucznych, a konkretnie obejmującym produkcję poliamidu, podejmują działania mające na celu obniżenie zużycia energii i surowców. W tym obszarze chcą też w coraz większym stopniu opierać się na idei gospodarki obiegu zamkniętego. Zamierzają wprowadzać do oferty produkty wytwarzane z surowców pochodzących z recyklingu tworzyw, zarówno tych odzyskiwanych na własnych instalacjach, jak i pozyskiwanych od innych firm.
Strategia Azotów w biznesie poliamidów przewiduje do 2030 r. również działania mające na celu umocnienie pozycji koncernu jako lidera w zakresie produkcji tworzyw modyfikowanych w Polsce i budowanie pozycji liczącego się wytwórcy w Europie. Obecnie giełdowa grupa jest trzecim co do wielkości producentem poliamidu w Unii. Produkt ten wytwarza w Tarnowie i niemieckim Guben. Jej łączne zdolności wytwórcze wynoszą 170 tys. ton. Koncern stawia też na dywersyfikację portfela produktów powstających na bazie poliamidu. Chodzi zwłaszcza o tzw. tworzywa modyfikowane. Ponadto w biznesie tworzyw planowane jest rozszerzenie portfela produktowego o nowe tworzywa specjalistyczne. W tym przypadku chodzi o opracowanie i wdrożenie nowych technologii specjalistycznych i wysokomarżowych tworzyw sztucznych takich jak polikaprolakton, poliftalamidy i poliamid 12.
Na razie produkcja tworzyw w grupie jednak spada. W maju w ujęciu rok do roku zmalała prawie o połowę. Była też najniższa od początku tego roku. To z jednej strony konsekwencja coraz słabszego popytu, a z drugiej wzrostu podaży poliamidu. W konsekwencji w I kwartale jego średnia europejska cena spadła o 14 proc. w porównaniu z IV kwartałem ubiegłego roku.