Śnieżka w dalszym ciągu mierzy się z niekorzystnym otoczeniem. Głównym wyzwaniem jest inflacja, która wywiera istotny wpływ na siłę nabywczą i nastroje konsumentów. W odpowiedzi zarząd koncentruje się na umocnieniu pozycji rynkowej, chroniąc przy tym marże.
Popyt słabnie
– Otoczenie rynkowe nie jest sprzyjające. Wysoka inflacja przekłada się na nastroje konsumenckie i tworzy negatywną presję na popyt przede wszystkim w ujęciu wolumenowym – wskazuje Joanna Wróbel-Lipa, wiceprezes Śnieżki.
Zarząd podkreśla, że na kluczowych dla grupy rynkach nadal utrzymują się niekorzystne warunki makroekonomiczne i wysoka niepewność, co przekłada się na spadek siły nabywczej konsumentów i ostrożność przy planowaniu przez nich wydatków. – Spadek siły nabywczej i pogorszenie nastrojów konsumentów będzie dla nas wyzwaniem w 2023 r. Widzimy dużą korelację między poziomem dynamiki polskiego PKB, która wyraźnie wyhamowuje, a zachowaniami klientów na rynku farb. Liczymy się z tym, że cały ten rok będziemy pod presją rosnących kosztów. Nie spodziewamy się szybkiego spadku inflacji – wyjaśnia Witold Waśko, wiceprezes Śnieżki. – Mimo tych wyzwań priorytetem pozostaje utrzymanie marż na odpowiednim poziomie – dodaje.
Z drugiej strony korzystnie na sytuację finansową Śnieżki wpływają wprowadzane podwyżki cen produktów, umocnienie złotego względem kluczowych walut oraz mniejsza presja cen surowców. – W porównaniu z 2022 r. obserwujemy pewną stabilizacją cen podstawowych surowców, ale nie spodziewamy się spadku cen – wyjaśnia Witold Waśko.